Egyetértés a kormányfő személyéről

Bagdad/Canberra. Ibrahím al-Dzsaafari iraki alelnököt jelöli kormányfőnek az iraki választásokon győztes Egyesült Iraki Szövetség, miután sorain belül kikényszerítették Ahmed Csalabinak, az Iraki Nemzeti Kongresszus Párt vezetőjének visszalépését a jelöltségtől.

Bagdad/Canberra. Ibrahím al-Dzsaafari iraki alelnököt jelöli kormányfőnek az iraki választásokon győztes Egyesült Iraki Szövetség, miután sorain belül kikényszerítették Ahmed Csalabinak, az Iraki Nemzeti Kongresszus Párt vezetőjének visszalépését a jelöltségtől. Huszein al-Muszai, a 38 síita pártot összefogó szövetség politikai tanácskozó testületének tagja elmondta: azért léptették vissza Csalabit, mert nem akarták, hogy titkos szavazást kelljen tartani a jelölt személyéről. (Ha nem sikerült volna visszaléptetni, akkor tegnap estig meg kellett volna rendezni a titkos szavazást, amelyen a szövetségnek a parlamentbe bejutott 140 képviselője választott volna az Iszlám Dava pártot vezető Dzsaafari és Csalabi között.) A szövetség vezetői három napon át tárgyaltak, mire megszületett ez a megoldás.

Négy iraki katona életét vesztette és mintegy 30-an megsebesültek tegnap Bagdadban egy autóba rejtett pokolgép felrobbanása következtében. A katonák konvoja a szigorúan őrzött kormányzati negyedet hagyta el éppen, amikor a merényletet elkövették. A Tigris-folyó partján lévő zöld zóna ad otthont az iraki kormány épületeinek, valamint az amerikai és brit nagykövetségeknek, így fokozottan őrzik a területet, amit az is indokol, hogy az iraki felkelők gyakran indítanak támadásokat ellene. A január 30-i választások óta eltelt három hétben az iraki biztonsági erők mintegy száz tagja vált a zendülők és az öngyilkos merénylők áldozatává. A felkelők igyekeznek megakadályozni azt, hogy az amerikai kiképzők ütőképessé tegyék az iraki csapatokat.

Ausztrália további 450 katonát küld Irakba – jelentette be John Howard miniszterelnök. Howard elismerte, a csapaterősítésről született döntés nem volt könnyű kormánya számára, mert népszerűtlen. Az ausztrál csapatok azokat az holland katonákat váltják fel, akik Irak déli részén teljesítenek szolgálatot, de március közepén kivonják őket az országból. Ausztrália Irak invázióját annak idején 2000 katonával segítette, és még mindig mintegy 900 katonát állomásoztat ott. (m, hr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?