Egy ország, egy alkotmány, egy jövő

Washington. Bár a demokrata tábor még nem ocsúdott föl abból a sokkból, amelyet John Kerry veresége okozott, és még Ohio államban is számlálják a szavazatokat, a politológusokat már elsősorban az foglalkoztatja, milyen változások várhatók az adminisztrációban.

Egy gratuláció, amely biztosan őszinte voltČTK/AP-felvételA másik fő kérdés a tengerentúlon: megosztott ország marad-e Amerika, hogyan akarja a régi-új elnök a gyakorlatba átültetni szerdai, első győzelmi beszédének szlogenjét: egy ország, egy alkotmány, egy jövő.

Abban egyetértés van, hogy George Bush a folyamatosságot szem előtt tartva néhány módosítást is végrehajt a kormányzatban, miközben az elsődleges kérdés továbbra is az terrorizmus elleni háború és Irak marad. A fő változás vélhetően a diplomáciát érinti majd. A 67 éves Colin Powell a hírek szerint távozik posztjáról és Condoleezza Rice nemzetbiztonsági főtanácsadó szintén úgy dönthet, hogy elhagyja a Fehér Házat. Powell várható utódjaként a leggyakrabban John Danforthot, az USA tavaly nyáron kinevezett állandó ENSZ-képviselőjét emlegetik. A 68 éves John Danforth, aki konzervatív keresztény, de híres diplomáciai érzékéről, mérsékeltebb irányvonalat tenne lehetővé, ami azért fontos, hogy az iraki háború kiváltotta feszültségek után közelítse a Bush-kormányzatot nemzetközi partnereihez.

A 72 éves Donald Rumsfeld védelmi miniszter várhatóan marad a védelmi tárca élén, legalábbis Bush második kormányzatának első évében. Az elnök ismételten biztosította bizalmáról védelmi miniszterét, még a Bagdad melletti Abu Graib börtönben az amerikai katonák által elkövetett fogolykínzások kapcsán kirobbant botrány idején is. Nem elhanyagolható szempont: Rumsfeld távozása két hónappal az iraki választások előtt bizalomvesztésnek minősülne. De bennfentesek tudni vélik, a jövő nyáron már átadja a helyét a jelenlegi németországi nagykövetnek, Daniel Coatsnak.

A 49 éves Condoleezza Rice, akit egy ideig Powell utódjának tartottak, állítólag közölte, egyetemi tanárként kívánja folytatni pályáját. Utódja vélhetően a jelenlegi helyettese, az 54 éves Steve Hadley lesz.

A 65 éves John Snow pénzügyminiszter várhatóan marad a tárca élén, mivel Bush elsődleges célja második elnöki megbízatása alatt az adócsökkentések megszilárdítása és az adórendszer mélyreható reformja.

A 62 éves John Ashcroft, akit 2001-ben neveztek ki az igazságügyi tárca élére, várhatóan távozik posztjáról. Utódja az 59 éves Tom Ridge, a jelenlegi belbiztonsági miniszter lehet, vagy a 60 éves Rudolf Giuliani, aki a 2001 szeptemberi merényletek idején New York polgármestere volt. Giuliani neve Tom Ridge utódaként is felmerült.

Robert Zoellick, az elnök nemzetközi kereskedelmi képviselője várhatóan Donald Evans helyére lépve kereskedelmi miniszter lesz, vagy a magánszférát választja. A demokrata párti Norman Mineta közlekedési miniszter valószínűleg távozik posztjáról, csakúgy, mint Rod Peige oktatási, illetve Spencer Abraham energiaügyi miniszter.

Kontinensünk számára a legfontosabb kérdés, hogy a második Bush-ciklusban hogyan alakulnak az amerikai–európai kapcsolatok. A vélemények megoszlanak. Egyesek szerint az elnök visszafogottabb lesz, mások úgy vélik, tovább mélyül a szakadék, ami majd ösztönzőleg hat arra az Európában mindinkább testet öltő felfogásra, hogy ellensúlyra van szükség az USA óriási hatalmával szemben. Sok európai vezető a jövőben valószínűleg arra próbálja meg rábírni a régi-új elnököt, hogy találja meg a módját az Irakban dúló erőszak beszüntetésének, az eddiginél tevékenyebb és kiegyensúlyozottabb módon közelítse meg az izraeli–palesztin konfliktust, és általában véve bánjon nagyobb tisztelettel az európai vezetőkkel és többször egyeztessen velük. Timothy Garton Ash, az oxfordi egyetem professzora szerint „megnő a kísértés az iránt, hogy Európa nem-Amerikaként határozza meg magát”. Az európai vezetők megpróbáltak jó képet vágni Bush újraválasztásához és az Egyesült Államokkal való együttműködési készségüket hangoztatták. Azok a politikusok azonban, akiknek kezét most már nem kötik a protokoll szabályai, a Bush győzelmét sejtető első hírek hallatán nem rejtették véka alá félelmeiket, így például Hubert Védrine volt francia külügyminiszter. (MTI, SITA)

Schwarzi a Fehér Házról álmodik

Los Angeles. Semmiféle választást nem nyert, ám Kalifornia kormányzója, az egykori testépítő Arnold Schwarzenegger olyan győzelmi gyűlést rendezett a választások napján, amelynek egyértelműen „elnöki légköre” volt. Az amerikai alkotmány értelmében az Ausztriában született ex-filmsztár nem lehet a Fehér Ház lakója, mert csak olyan elnököt választhatnak az amerikaiak, aki az ország földjén látta meg a napvilágot. A kongresszus azonban jelenleg tanulmányoz egy módosító indítványt ez ügyben. Schwarzi pár napja bevallotta: megfontolná a 2008-as elnökválasztási kampányban való jelöltetését. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?