New York/Belgrád/Pristina. Nyílt vitát kezdett tegnap este New Yorkban az ENSZ BT a robbanásveszélyessé vált koszovói helyzetről. Borisz Tadics szerbia-montenegrói védelmi miniszter közölte, hogy a NATO dél-európai erőinek főparancsnoka, az amerikai Gregory G.
Égő házak és templomok, evakuálják a szerb lakosságot
Tadics nem hivatalos információi szerint a NATO elutasította Belgrád azon kérését, hogy a szerbia-montenegrói hadsereg segítsen a KFOR-nak Koszovóban. Előzőleg a legmagasabb fokozatra emelte riadókészültségét a szerb rendőrség a koszovói közigazgatási határon. A szerb belügyi közlemény a drámai koszovói eseményekkel indokolta a teljes riadókészültséget.
Tegnap délután Koszovóból ismét egyre több aggasztó hír érkezett. Kosovska Mitrovica déli részén az albánok ismét áttörték a rendőrkordont, s megindultak az Ibar folyón átívelő hídon a város szerbek lakta északi negyedébe, de a KFOR-katonák és az ENSZ-rendőrök közös erővel ezúttal meg tudták akadályozni a nagyobb bajt. A város déli részében azonban felgyújtották a Szent Száva székesegyházat. A KFOR és az ENSZ-rendőrség evakuálta a koszovói fővárosban, Pristinában élő szerbeket, de a közeli Obilicban majdnem tragédiával ért véget az, hogy közel ötven szerb maradt védtelenül a városban, kitéve az albán szélsőségesek dühének. A német békefenntartók és az ENSZ-rendőrök segítségével az utolsó percben menekítették ki őket. Obilicban lángokban áll szerb ortodox templom, s tűz emészti a szerbek házait. Ugyanez volt a helyzet a Pristina melletti Kosovo Poljéban, ahonnan ugyancsak kimenekítették a szerbeket. A tartomány középső részén található enklávé szinte kiürült, a szerbek mind elmenekültek.
A koszovói erőszak miatt Szerbia-szerte tüntetések voltak tegnap, több városban a középiskolák és egyetemek megszakították az oktatást. Belgrádban a kormánypalotánál rohamrendőrök ügyeltek a biztonságra, s különleges rendőri alakulat fegyveresei védik az USA belgrádi nagykövetségét is. Belgrádi középiskolások egy csoportja megkísérelte megrohamozni Albánia konzulátusát, a rendőrök könnygázzal fékezték meg a diákokat, akik előzőleg kövekkel dobálták meg a horvát és a német nagykövetséget. A szerda éjszaka óta tartó rendbontások során a fővárosban 767 személyt állított elő a rendőrség, a zavargásokban 24 rendőr, öt újságíró és tíz tüntető sebesült meg. Több szerbiai városhoz hasonlóan Újvidéken is feszült a helyzet: néhány száz tiltakozó tegnap lezárta a vajdasági székváros központi terét. Közel száz diák „Gyilkolj, ölj, szkipetár nem létezik” felkiáltásokkal vonult az egyik iskolától a másikig, arra buzdítva a tanulókat, hogy csatlakozzanak hozzájuk. Az éjszakai újvidéki zavargásokban kilenc rendőr és három tüntető sebesült meg. Predrag Markovics szerb parlamenti és ideiglenes köztársasági elnök „szervezett terrorizmusnak“ nevezte a koszovói erőszakhullámot. Rasim Ljajics szerbia-montenegrói emberi jogi és kisebbségügyi miniszter szerint a koszovói események a tartományi ENSZ-misszió teljes kudarcáról tanúskodnak. Szerinte csakis a nemzetközi közösség felelős azért, hogy idáig fajult a helyzet. Előzőleg Derek Cheppel, a koszovói UNMIK-rendőrség szóvivője is úgy vélekedett, hogy az albánok előre kitervelték a zavargásokat. Utalt rá, hogy az erőszak nagyjából egy időben kezdődött el több településen, ami összehangolt akcióra vall.
Az 1999-es koszovói háború óta legsúlyosabb zavargások szerdán törtek ki elemi erővel az albán és szerb részre kettéosztott Kosovska Mitrovicában, miután az UNMIK illetékesei megtalálták két vízbe fulladt albán gyerek holttestét az Ibar folyóban. Az albánok azt állítják, hogy szerb fiatalok üldözték őket a folyóba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.