Edith Cressont elítélték, de nem kell fizetnie

Brüsszel. Elmarasztalta az Európai Bíróság múlt heti ítéletében Edith Cressont, az előző Európai Bizottság biztosát hivatali kötelezettségszegés miatt, pénzbüntetést azonban nem szabott ki rá.

Brüsszel. Elmarasztalta az Európai Bíróság múlt heti ítéletében Edith Cressont, az előző Európai Bizottság biztosát hivatali kötelezettségszegés miatt, pénzbüntetést azonban nem szabott ki rá. A bíróság megállapítása szerint „az eset körülményeire tekintettel a kötelezettségszegés megállapítása önmagában megfelelő szankciónak minősül”. Az Európai Bíróság főtanácsnoka ugyanakkor állásfoglalásában annak a véleményének adott hangot, hogy Cresson cselekménye pénzbüntetést is érdemel, és indítványozta, hogy vonják meg nyugdíjjogosultságának ötven százalékát.

Az EU eddigi legnagyobb botránya ügyében, amely 1999. március 16-án a Jacques Santer vezette Európai Bizottság testületi lemondásához vezetett, a tárgyalás februárban kezdődött. A média akkor úgy tálalta az ügyet, hogy Cresson nyugdíja és az EU-adminisztráció becsülete a tét. Leendert Adrie Geelhoed, a bíróság főtanácsnoka akkor kihirdette álláspontját, miszerint az Európai Bizottság jogosan perli volt tagját, aki EU-biztoshoz méltatlan magatartást tanúsított. Geelhoed szerint „jogszabályban is rögzített alapvető fontosságú tétel, hogy a magas beosztású személyeknek nem csupán szakmai hozzáértéssel kell rendelkezniük, hanem feddhetetlen magatartást is kell tanúsítaniuk. Az EB tagjainak személyes tulajdonságai, érzékelhető függetlenségük, pártatlanságuk, becsületességük közvetlenül tükröződik a társadalom közösségi intézmények iránti bizalmában, így hatással van a közösségi intézmények hatékonyságára.” És bár a főtanácsnoki állásfoglalás nem köti a bíróságot, ennek alapján sokan szigorú ítéletet jósoltak.

Edith Cresson – egykori francia kormányfő – 1995 és 1999 között volt az EB tagja, a tudomány, kutatás és oktatás kérdéseiért felelt. Cresson asszonyt az EB azzal vádolta, hogy hivatali ideje alatt jogtalan előnyben részesítette két ismerősét, René Bertholet-t és Timm Riedingert. Előbbi (aki Cresson asszony földije volt) fogorvos, de Cresson kifejezett követelésére az ő személyes tanácsadójának vették fel, annak ellenére, hogy a politikus asszonyt figyelmeztették a lépés jogszerűtlenségére. Bertholet így tudományos tisztviselői beosztást töltött be 1995 szeptemberétől 1997 végéig. E 28 hónapos időtartam meghaladta az EB által ilyen státus esetén megengedett maximum 24 hónapot. Timm Riedinger gazdasági joggal foglalkozó ügyvédnek a Cresson által felügyelt területek illetékesei 1995-ben három szerződési ajánlatot is tettek, ezen belül legalább kettőt Cresson asszony kifejezett kérésére. Igaz, kifizetés ezekben az ügyekben nem történt.

Uniós berkekben a mostani ítélet, amely nem tartalmaz pénzbüntetést, eltérő reagálásokat váltott ki. Mindenesetre már maga a per is példaértékű, figyelmeztetés lehet minden uniós tisztségviselő számára. (MTI, euractiv.hu, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?