<p>London/Madrid. A spanyolok még mindig zaklatják a brit alattvalónak számító gibraltáriakat. Az angolok válaszul hadgyakorlatot tarta-</p>
Durvul a miniháború
ÖSSZEFOGLALÓ
A tengeri hatalmak között bevett módja a fenyegetésnek, hogy ha két ország között feszült a helyzet, akkor hadgyakorlatra egymás hátsó kertjébe küldenek hadihajókat.
London három hadihajót, köztük az HMS Illustrioust is gibraltári bázisára küldi gyakorlatra. Az Illustrious az egyetlen angol repülőgép-hordozó (a spanyoloknak egy sincs), és még a 70-es években építették. A hajók eredetileg is arrafelé mentek volna, most arról döntött a brit kormány, hogy megállnak gyakorlatozni Gibraltáron. Hivatalosan azt mondják, ennek semmi köze ahhoz, hogy Spanyolország újfent zaklatja a gibraltáriakat, de ennek ellentmond, hogy a döntést a brit kormányfő közölte a spanyol kollégájával.
Régóta érzékeny téma az angolok és a spanyolok között, hogy Gibraltár, amely Spanyolország déli csücskében, a róla elnevezett szorosban van, az angoloké, akik fenntartanak a félszigeten egy katonai bázist is. Spanyolország 1713-ban, a spanyol örökösödési háborút lezáró Utrechti Szerződésben mondott le a stratégiai helyen fekvő terület feletti felségjogról London javára, elvileg örökre, ám a spanyol kormányok az utóbbi években rendre megkérdőjelezik a szerződés érvényességét.
A spanyolok megszigorították a határellenőrzést, José Manuel García Margallo külügyminiszter 50 euró fizetésére kötelezné a határon átkelő személyeket, ami mindenekelőtt a turistákat és a Spanyolországban dolgozó helyieket érintené érzékenyen. Ráadásul a spanyol légtér lezárását is kilátásba helyezte az olyan repülőgépek előtt, amelyek a gibraltári reptérre tartanak. A spanyol szigorítás miatt többórás sorok alakultak ki a határon.
Ezeket a nyomásgyakorló intézkedéseket Madrid azért hozta, mert Gibraltár elkezdett építeni egy víz alatti mesterséges zátonyt, amivel ellehetetlenítik a környéken halászatból élő spanyolokat. Gibraltár angol terület, de a belügyeit önállóan intézi. A külpolitikáért és a védelemért viszont London felel. Fabian Picardo, Gibraltár főminisztere a hét elején azzal vádolta Spanyolországot, hogy Észak-Koreához hasonlóan viselkedik. A brit flotta, amely megáll gyakorlatozni Gibraltárnál, a jövő héten indul négyhónapos küldetésre a Földközi-tengerre. (Index, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.