Duray: szükség van a közép-európai országokban élő kisebbségek együttműködésére

Chotěbuz |

<p>Duray Miklós szerint szükség van a közép-európai országok nemzeti kisebbségei együttműködésének a további megerősítésére, s ezen a téren előrelépést jelenthetne, ha a jövőben a négy visegrádi országban élő kisebbségek egyeztetett témákban közösen szólítanák meg kormányaikat.</p>

"Érdemes lenne kihasználni az Európai Unió nyújtotta lehetőségeket. Egyeztetett, közös témákban, közösen lehetne fellépni a kormányok irányában" - jelentette ki a szlovákiai magyar politikus a Coexistentia-Együttélés politikai mozgalom megalakulásának 20. évfordulója alkalmával az észak-morvaországi Chotěbuzban megrendezett emlékülésen szombaton.

"Ezek egyfajta kisebbségi visegrádi kezdeményezések lehetnének" - jegyezte meg Duray, aki az 1990 március 31-én Pozsonyban megalakult Együttélésnek alapító elnöke volt.

Az Együttélés a csehszlovákiai nemzeti kisebbségek érdekeinek védelmét és képviseletét tűzte ki célul. A volt Csehszlovákia mindkét felében - Szlovákiában és Csehországban - működő politikai mozgalom egyike volt azoknak társadalomformáló erőknek, amelyek tevékenységüket a szövetségi állam egész területén fejtették ki. Az akkori pártok döntő része csak az ország egyik felére korlátozta tevékenységét. Csehszlovákia megszűnésével a szövetségi mozgalom is két részre szakadt. A szlovákiai Együttélés két további felvidéki magyar párttal egyesülve 1998-ban létrehozta a Magyar Koalíció Pártját.

A csehországi Együttélés továbbra is önállóan működik, de politikai súlya módosult, hiszen Csehországban nem él olyan nagy lélekszámú kisebbség, mint Szlovákiában a magyarság. Az Együttélés magját Csehországban a Sziléziában őshonos lengyelek képezik, de aktív a magyar nemzeti szekció is. A csehországi lengyelek száma meghaladja a 60 ezret, a magyaroké 15 ezer körül van. A mozgalomnak ruszin tagjai is vannak.

Stanislaw Gawlik, az Együttélés húsz évvel ezelőtti alelnöke, a csehországi lengyelek ismert személyisége, előadásában ismertette a mozgalom húsz éves csehországi tevékenységének eredményeit, s leszögezte: jelenleg elsősorban a lengyelek lakta régióban aktív a mozgalom. Több településen polgármestere, és számos képviselője van a helyi önkormányzatokban.

"Nagy figyelmet szentelünk annak, hogyan tartják be Csehországban a hatóságok az európai nyelvi chartát" - szögezte le Pálffy Sándor, az Együttélés jelenlegi csehországi elnöke.

Szőke László, prágai magyar nagykövet üdvözlő beszédében kifejtette: Magyarország számára az Együttélés azért fontos, mert a mozgalomra mindig lehet számítani; az Együttélés mindig fellép, ha sérül a kisebbség és a többség viszonya bárhol Közép-Európában.

"A magyar nemzeti szekció figyelemmel kíséri a szlovákiai magyarság sorsát, s mindig megszólal, ha erre szükség van" - jelentette ki Kocsis László, a magyar nemzeti szekció elnöke.

Az ünnepségen emléklapokat adtak át azoknak, akik az elmúlt két évtizedben tevékenységükkel hozzájárultak az Együttélés céljainak megvalósításához.

Szlovákiában az Együttélés évfordulós ünnepségére április 9-én Somorján kerül sor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?