Drogfogyasztó nagypapák és nagymamák

Brüsszel. A kábítószer-függőség kapcsán a figyelem általában – nagyon helyesen – a fiatalabb korosztályokra összpontosul, de ez nem tökrözi a teljes valóságot.

Brüsszel. A kábítószer-függőség kapcsán a figyelem általában – nagyon helyesen – a fiatalabb korosztályokra összpontosul, de ez nem tökrözi a teljes valóságot. Egyre súlyosabb probléma az idősebb korosztályok kábítószer-fogyasztása, 2020-ra Európában akár a duplájára nőhet az érintettek száma az 55 éven felüliek körében. Ez derül ki abból a jelentésből, amelyet az Európai Unió drogfogyasztást figyelő lisszaboni központja készített a témáról.

Az ügynökség – pontos nevén a Kábítószer és Kábítószer-függőség Európai Megfigyelő Központjának (EMCDDA) – adatai szerint az évtized elejétől 2005-ig a 40 éven felüliek között megduplázódott, 8,6-ról 17,6 százalékra nőtt a drogproblémákkal kezeltek aránya. Amerikai becslésekre hivatkozva a központ legújabb jelentésben azt írta, hogy 2001 és 2020 között akár 300 százalékos is lehet a növekedés az 50 évnél idősebbek korosztályában. Mindazonáltal azt is leszögezi, hogy a drogfogyasztás problémája továbbra is a fiatalabb korosztályokban a legsúlyosabb.

Wolfgang Götz igazgató felhívta a figyelmet arra, ez a jelenség az eddigiektől eltérő gyógymódok alkalmazását is szükségessé teszi, hiszen másképp kell kezelni egy idősebb beteget, mint egy ifjút. „Kötelességünk űj módszereket kidolgozni, valamint felülvizsgálni az eddig alkalmazott beavatkozásokat, hogy azok az idősebbek számára is megfelelőek le?gyenek.” Az öregedés egyébként önmagában is olyan kockázati tényező, amely – különösen szociális, anyagi, pszichológiai vagy egészségi problémákkal párosulva – növeli a kábítószer-függőség veszélyét.

A jelentés szerint foglalkozni kell azzal is, hogy az idősebb felnőttek gyakran használnak receptre, illetve recept nélkül kapható gyógyszereket, és „az ilyen gyógyszerek problémás használata szándékos is lehet”. Az EMCDDA szerint egyébként az idősebbeknél fokozottabb az alkoholizmus veszélye is.

Az EMCDDA-jelentés megállapítja, Európában az 55 évesnél idősebbek 27 százaléka elismeri, hogy napi rendszerességgel fogyaszt alkoholt. Utóbbi pedig különösen veszélyes lehet akkor, ha gyógyszerfogyasztással párosul, még abban az esetben is, ha a szeszesital élvezete korlátozott mértékű. (mti, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?