Déli Áramlat: hamarosan épülhet

Moszkva. A Déli Áramlat gázvezeték a tervek szerint a Krasznodari területen lévő Beregovaja kompresszorállomástól indul, s a Fekete-tengeren át jut el Bulgáriába, Várna környékére.

Moszkva. A Déli Áramlat gázvezeték a tervek szerint a Krasznodari területen lévő Beregovaja kompresszorállomástól indul, s a Fekete-tengeren át jut el Bulgáriába, Várna környékére. Ami nagyon lényeges: el fogja kerülni Ukrajnát

A vezeték a tervek szerint mintegy 900 kilométeres szakaszon halad a tengerfenéken, a legmélyebb ponton a tengerszint alatt 2000 méteren, s e szakasz építése négy évet vesz igénybe. Várnától szárazföldön megy tovább a Déli Áramlat, egyik ága Dél-Olaszország felé, másik ága Közép-Európa irányába, s az utóbbi ág halad át Magyarországon, az ausztriai Baumgarten felé. A tervek szerint a vezetékrendszer évi 31 milliárd köbméter gázt szállít Oroszországból Európa felé, s ebből a magyar–orosz megállapodás értelmében a magyarországi ágon legalább évi 10 milliárd köbméter halad át.

Az orosz Gazprom állami monopólium partnere a Déli Áramlat építésében az olasz ENI, amellyel a közös tervet tavaly júniusban jelentették be. Oroszország a napokban már megkötötte a szükséges megállapodásokat Bulgáriával és Szerbiával. Dmitrij Medvegyev első miniszterelnök-helyettes, a Gazprom igazgató tanácsának elnöke (a vasárnapi orosz elnökválasztás győztese) a múlt héten Budapestről hazaérkezve kijelentette: a legközelebbi jövőben megkezdődik a Déli Áramlat technikai részleteinek kidolgozása és maga az építkezés, amelynek költségeit mintegy 10 milliárd dollárra becsülik. A vezetéket moszkvai számítások szerint 2013-ban helyeznék üzembe.

A Déli Áramlat célja a Gazprom Európába irányuló szállítási útvonalainak diverzifikálása, továbbá az, hogy a Gazprom jelentősen (a jelenlegi évi 150 milliárdról mintegy 200 milliárd köbméterre) növelni tudja a jelenleg csak a Jamal–Ukrajna vonalon Nyugat-Európába szállított gáz mennyiségét.

A Gazeta című orosz lap múlt csütörtöki számában szakértők úgy vélekedtek, hogy a norvégiai gázkitermelés nemrég bejelentett növelését is figyelembe véve az orosz és a norvég gáz a következő évtized elején teljesen ki tudja majd elégíteni az Európai Unió egyre növekvő energiaszükségleteit.

Alekszej Miller, a Gazprom vezetője a Déli Áramlatról kijelentette, hogy az lehetővé teszi Oroszország és az EU gázszállítási hálózatainak összekapcsolását és a kelet-és dél-európai országok növekvő földgázszükségletének kielégítését.

A magyar szakasz építésének költsége mintegy kétmilliárd dollár, a megtérülése pedig 15 év. A múlt csütörtökön Moszkvában aláírt megállapodás értelmében orosz–magyar vegyes vállalatot hoznak létre paritásos alapon a magyar szakasz építésére. Tervbe vették továbbá egy legalább egymilliárd köbméter űrtartalmú földalatti gáztároló építését. A hosszú előkészítő tárgyalások végén a fő vitapont az volt, hogy a Gazprom 51 százalékos tulajdonrészre törekedett a vegyes vállalatban, s e pontban a hírek szerint Dmitrij Medvegyev budapesti megbeszélésein született megállapodás.

A Gazprom jelenleg Magyarországra évi mintegy 7,5 milliárd köbmétert, az importált gáz mintegy 60 százalékát szállítja, és Magyarországon keresztül juttat földgázt Szerbiába, Montenegróba, valamint Boszniába. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?