Csaknem 1,8 milliárd felnőtt néz szembe egészségügyi kockázatokkal a testedzés hiánya miatt

testmozgas

A testedzés hiánya miatt világszerte csaknem 1,8 milliárd felnőtt van kitéve olyan betegségeknek, mint a rák, stroke, demencia és cukorbetegség, és a helyzet csak egyre romlik – figyelmeztetett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss jelentése.

A kutatók és tudósok által készített tanulmány megállapította, hogy 2010 és 2022 között a fizikai inaktivitás világszerte mintegy öt százalékkal nőtt.

A globálisan a felnőtt populáció csaknem egyharmada (31 százalék) nem végez elegendő testmozgást. 2000-ben ez az arány még 23 százalékos, 2010-ben viszont már 26 százalékos volt.

Ha a jelenlegi tendencia folytatódik, a szakértők szerint 2030-ra már a világ felnőtt lakosságának 35 százaléka nem fog elegendő testmozgást végezni.

A kutatások rámutattak, hogy a mozgáshiány növeli a szívbetegségek, stroke, 2-es típusú diabétesz, demencia, valamint a mell- és bélrák kialakulásának kockázatát.

A The Lancet Global Health folyóiratban publikált tanulmány azt is megállapította, hogy a nőknél még rosszabb a helyzet: a keveset mozgó nők aránya 34 százalék, míg a férfiaké 29 százalék.

„Az eredmények rávilágítanak arra az elvesztegetett lehetőségre, amivel a fizikai aktivitás javítani tudna a rák, a szívbetegségek kialakulása és a mentális jólét tekintetében” – hangsúlyozta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója.

Mint hozzáfűzte: meg kell újítani a fizikai aktivitás melletti elkötelezettséget, és növelni kell az ezzel kapcsolatos finanszírozást az aggasztó tendencia megállítása érdekében.

A WHO ajánlása szerint a felnőtteknek heti 150 percnyi mérsékelt intenzitású vagy 75 percnyi erőteljes intenzitású fizikai mozgásra van szüksége.

A mérsékelt intenzitású testgyakorlatok között sorolták fel az óránként hat kilométeres vagy ennél gyorsabb tempójú gyaloglást, az erőteljes takarítást, például ablakmosást és felmosást, az óránként 16-19 kilométeres sebességű kerékpározást vagy a tollaslabdázást.

Az erőteljes intenzitású mozgáshoz sorolták a hegymászást, az óránként 10 kilométeres vagy nagyobb sebességű futást, a gyors biciklizést, a futballt, kosarazást vagy a teniszt.

A 163 ország és terület adatait és becsléseit elemző új tanulmány megállapította, hogy a 60 év felettiek kevésbé aktívak a fiatalabbaknál. Továbbá az is kiderült, hogy miközben a magas jövedelmű nyugati országokban csökkenőben van az inaktivitás aránya, és 2022-ben a felnőtt lakosság 28 százaléka mozgott keveset, még ezek az országok is elmaradnak az évtized végére kitűzött céltól.

Egészségügyi Világszervezet genfi közgyűlésén (WHA) megfogalmazott globális célt, hogy 2010 és 2030 között 15 százalékkal csökkentsék a fizikai inaktivitást, várhatóan nem sikerül teljesíteni.

Rudiger Krech, a WHO egészségmegőrzésért felelős igazgatója a mindenki számára hozzáférhető, anyagilag megengedhető és élvezetes fizikai aktivitás biztosítását szorgalmazta a népesség egészségének megőrzése érdekében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?