Történelmi jelentőségű megállapodás küszöbéhez ért az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
Történelmi megállapodásra készül a WHO

Három év tárgyalás után fordulóponthoz ért a világ
Három évig tartó intenzív egyeztetések után a szervezet tagállamai közel állnak egy globális pandémiás egyezmény elfogadásához – közölték szombaton diplomáciai források a Reuters hírügynökséggel. A hírt megerősítette Anne-Claire Amprou, a WHO kormányközi tárgyalócsoportjának (INB) társelnöke is.
A megállapodás célja, hogy megerősítse a világ kollektív védelmi mechanizmusait az újonnan megjelenő kórokozók ellen – a 2020–2022 közötti COVID-19 járvány súlyos tanulságait figyelembe véve.
Már csak néhány nyitott kérdés maradt
A tárgyalások Genfben éjszakába nyúlóan folytatódtak, ám szombat reggel 9 óráig sem sikerült minden vitás pontot rendezni. Egy résztvevő úgy fogalmazott:
Jelentős előrelépés történt – szinte minden kérdésben megszületett a konszenzus, de néhány kulcspont még nyitott maradt.
A WHO közlése szerint a tárgyalásokat felfüggesztették, de kedden újraindítják őket. A cél, hogy legkésőbb 2025 májusáig megszülessen a végleges megállapodás.
Kihívások
Az egyezmény ratifikálása továbbra is a tagállamok kezében lesz. A legnagyobb nézetkülönbségek a fejlett és fejlődő országok között alakultak ki, főként a gyógyszerek és vakcinák méltányos elosztásának kérdésében – a COVID-19 járvány idején tapasztalt igazságtalanságok elkerülése érdekében.
A WHO ezzel párhuzamosan első alkalommal tesztelte új globális egészségügyi vészhelyzeti mechanizmusát a Polaris gyakorlat során. A kétnapos szimuláció egy fiktív, világszerte terjedő víruskitörést modellezett, és célja az volt, hogy felmérje a nemzetközi együttműködés működőképességét valós idejű helyzetben.
A gyakorlatban több mint 15 ország és 20-nál is több egészségügyi ügynökség vett részt – köztük Kanada, Németország, Katar, Etiópia és Ukrajna.
A Polaris célja a nemzetközi bizalom építése volt – még egy válság bekövetkezte előtt. A WHO szerint a határokon átnyúló koordináció kulcsfontosságú egy következő világjárvány kezelésében.
Dr. Mike Ryan, a WHO egészségügyi vészhelyzeti programjának vezetője így fogalmazott:
A Polaris megmutatta, hogy mi minden lehetséges, ha az országok sürgősen és egységesen, jól összekapcsolt partnerek támogatásával működnek.
Riasztó helyzet a globális egészségügyben
Miközben a világ a következő világjárványra készül, a WHO súlyos figyelmeztetést adott ki: az egészségügyi szolgáltatások világszerte veszélybe kerülhetnek a fejlesztési segélyek hirtelen felfüggesztése és csökkentése miatt.
Egy friss, 108 országot érintő WHO-értékelés szerint az alacsony és közepes jövedelmű országok kénytelenek hazai vagy alternatív külső forrásokból pótolni a kieső támogatásokat.
A legfrissebb gyorsértékelés alapján az országok 70 százaléka jelezte, hogy veszélybe került a vészhelyzeti felkészültségük, míg 66 százalékuk számolt be a közegészségügyi felügyelet zavaráról. A szolgáltatási zavarok több helyen elérték a COVID-19 világjárvány csúcspontján tapasztalt szinteket, miközben a gyógyszer- és egészségügyi termékhiány tovább súlyosbodott. Egyre több egészségügyi dolgozó veszti el állását, a képzési programok pedig akadoznak. Emellett megbénultak a kulcsfontosságú adatgyűjtési rendszerek, amelyek nélkülözhetetlenek a hatékony járványkezeléshez.
A WHO főigazgatója, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus így értékelte a helyzetet:
Ezek az eredmények aggasztó képet festenek arról, hogy a segélyek hirtelen és nem tervezett csökkentése milyen hatással van emberek millióinak egészségére.
Ugyanakkor a szervezet szerint a válság nem csupán fenyegetés, hanem lehetőség is lehet arra, hogy az országok hosszú távon önállóbb, fenntarthatóbb egészségügyi rendszereket építsenek ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.