Clinton és Trump a cél előtt

Washington.

Washington. Az öt amerikai szö-vetségi államban megtartott előválasztások eredményei az előrejelzéseket igazolták: Clinton 3 államban tarolt, Trump nagyot nyert Floridá-ban, de övé Illinois, Észak-Karolina és Missouri is, Ohió-ban Kasich győzött, Marco Rubio pedig kiszállt a Fehér Házért folytatott küzdelemből.

Triumfált a demokrata pártiak elnökjelölt-aspiránsa, Hillary Clinton a keddi előválasztásokon, megnyerte Ohiót, Észak-Karolinát és Floridát, s meggyőző vezető helyzetbe került ahhoz, hogy ő legyen az első nő az amerikai történelemben, akit egy nagy párt elnökjelöltjéül választ. Riválisának, Bernie Sandersnek már legfeljebb matematikai esélye van a jelöltség megszerzésére. A szimbolikus győzelmek nem elegendőek, hiszen hatalmas államokban kellene óriási fölénnyel nyernie ahhoz, hogy behozza hátrányát a delegáltak gyűjtögetésében. Clinton óriási győzelmét Ohióban és Floridában az első elemzések csapásként értelmezik Bernie Sanders vermonti szenátor számára. A közvélemény-kutatási eredmények szerint a szavazók Sanders politikáját ugyan tisztességesnek tartják, de realistának Hillary Clintonét. Clinton győzelméhez nagyon nagy arányban járultak hozzá az afroamerikai szavazók, akiknek körében a Clinton-házaspár mindig is nagy népszerűségnek és megbecsülésnek örvendett. Ám Sanders feladni még jó ideig nem fogja – a Washington Post elemzése szerint ennek már csak azért van értelme, hogy a párt nyár végi jelöltállító konvencióján minél nagyobb legyen a szava, és hogy saját programjából minél többet „át tudjon nyomni” a párton.

Clintonnak ugyanis jelenleg 1092, Sandersnek 774 delegáltja van; a jelöltség megszerzéséhez 2383 delegált szavazatára lesz szükség. A demokratáknál van 712 „szuperdelegált” is, akiket nem köt az előválasztások eredménye; többségük jelenleg Clintont támogatja, így nagy előnyhöz juttatva a volt külügyminisztert, akinek az ő szavazataikkal együtt már 1559 delegáltja van.

A republikánus táborban Donald Trump megerősítette pozícióit, ám vesztett Ohióban, ahol John Kasich ohiói kormányzó az első győzelmét aratta az előválasztási folyamatban, és nagyon szoros küzdelmet vívott Ted Cruzzal Missouriban. Marco Rubiónak nem sikerült támogatást szereznie a saját államában, Floridában sem, ezért a floridai szenátor bejelentette, abbahagyja a Fehér Házért folytatott harcot. A szenátor csupán Minnesotában, Puerto Ricón és a fővárosban tudott nyerni, ami nagyon kevés a pártvezetés egyik nagy reménységeként beharangozott jelölttől. A republikánusoknál 1237 delegált szavazatára lesz szükség a jelöltség megszerzéséhez. Trumpnak jelenleg 621 delegáltja van, a jelöltségét ellenző republikánus pártelit még bízik abban, hogy a konvención megakadályozhatják őt. Ted Cruznak 395, Marco Rubiónak 168, John Kasichnek pedig 138 delegáltat sikerült eddig szereznie. (MTI, NOL)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?