Bushék koholt vádjai?

London/Bagdad. Amerikai illetékesek elismerték, nem voltak teljesen egyértelműek azok a bizonyítékok Szaddám Huszein rezsimje ellen, amelyek alapján végül megindult a támadás Irak ellen. Spanyol baloldali lapok követelik annak kivizsgálását, hogy Blair, Bush és Aznar elnökök tudták-e, hogy Szaddám valószínűleg nem rendelkezik tömegpusztító fegyverekkel.

Bagdadi tolvajok. Az iraki fővárosban ismét fosztogatnak. Reuters-felvételElnézést kért a brit titkosszolgálatoktól a brit kormányfő kommunikációs hivatalának igazgatója, vagyis Tony Blair személyes sajtófőnöke, amiért a kormány januárban egy később meglehetősen szedett-vedettnek bizonyult „hírszerzési” dossziét bocsátott a sajtó rendelkezésére, bizonyítandó az iraki tömegpusztító fegyverek jelentette veszély nagyságát. Alastair Campbell a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal közlése szerint levélben kereste meg a brit belső elhárítás (MI5) és a külső hírszerzés (MI6) vezetőit, Eliza Manningham-Bullert, illetve Sir Richard Dearlove-ot. Az információcsomagról, amely részletesen taglalja, hogy Szaddám Huszein volt iraki elnök milyen módszerekkel vezette félre a világot a tömegpusztító fegyverek ügyében, nem sokkal közzététele után kiderült, hogy gerincét a kaliforniai egyetem egyik végzős hallgatója által 12 évvel korábban írt disszertáció adja, amelyet egyszerűen az internetről másoltak ki, és vegyítették valós hírszerzési adatokkal. Az ügy kipattanása már akkor botrányt kavart, de a kormány váltig ragaszkodott ahhoz, hogy az 50 oldalas dosszié tartalma összességében helytálló. Most azonban ez az incidens is új megvilágításba került, miután Nagy-Britanniában súlyos belpolitikai viszállyá fajult a vita. Az ügyben bizottságot hoztak létre, amely meghallgatja Tony Blair miniszterelnököt és Jack Straw külügyminisztert.

Az amerikai erők közben őrizetbe vették az iraki rendőrség egyik volt vezetőjét felforgatás és korrupció vádjával. Mohamed Habib al-Masadanit, aki egyben a Baasz párt magas rangú tagja volt, azzal a váddal tartóztatták le, hogy megpróbálta újjáalakítani a Baasz párt hálózatát az iraki rendőrségen belül.

Egy amerikai katona életét vesztette, négy társa megsebesült szombaton az amerikai erők ellen elkövetett újabb támadásban az észak-iraki Tikrítiben. Szaddám Huszein szülővárosában irakiak kézifegyverekkel és rakétagránáttal nyitottak tüzet az amerikaiakra. Az utóbbi két hét alatt már a hetedik amerikai katona esik áldozatul az iraki gerillaakcióknak. Irak középső részén is életét vesztette az amerikai haditengerészet egy katonája, három pedig megsebesült, amikor hatástalanítás közben váratlanul felrobbant egy tüzérségi lövedék.

Irakban több mint harminc amerikai katona halt meg balesetek, kilenc pedig támadások következtében május 1-je óta, amikor George Bush amerikai elnök május 1-bejelentette, Irakban véget értek a nagy szabású katonai műveletek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?