Bulgária az utolsó tárgyalási forduló befejeztével lezárta az Európai Unióhoz történő tagfelvételére vonatkozó mind a 31 tárgyalási fejezetet. Az ország 2007. január 1-jei uniós csatlakozása így biztosnak tűnik. A tervek szerint Románia is akkor csatlakozik, bár még csak 24 fejezetet zárt le a 31-ből.
Bulgária lezárta a tárgyalási fejezeteket
Az utolsó nyitott fejezeteket is sikerült lezárni az EU és Bulgária közötti csatlakozási tárgyalásokon, és a tervek szerint Románia esetében is még az idén befejeződhetnek a tárgyalások – jelentették be Luxemburgban az unió és a két ország illetékesei. Megerősítették, hogy a jövő év elején kívánják aláírni Bulgária és Románia csatlakozási szerződését, és változatlanul érvényben van a taggá válásukra kitűzött 2007. január 1-jei céldátum is. A huszonötök mindkét országgal miniszteri szintű fordulót bonyolítottak le a csatlakozási tárgyalásokon, emellett Románia képviselőivel az EU román társulási tanács keretében is megbeszélést folytattak. Ezt azonban hivatalosan még az Európai Tanácsnak is meg kell majd erősítenie, ami az Európai Bizottság októberben esedékes éves országjelentéseinek közzététele után, az év végén lesz esedékes.
A Bulgáriával folytatott tárgyalások sikere világosan jelzi, hogy a bővítési folyamat lendülete töretlen, és hogy a tagjelölt országok érdemeik szerint érhetnek el eredményeket – mondta Cowen. Günter Verheugen, az Európai Bizottság bővítésért felelős tagja figyelmeztetett arra, hogy Bulgáriának a taggá válásáig hátralévő időben is folytatnia kell felkészülését, amelyet Brüsszel folyamatosan figyelemmel kísér, és legközelebb az októberi országjelentésben értékel átfogóan. Különösen nagy figyelmet kell fordítania közigazgatási és igazságszolgáltatási intézményrendszerének erősítésére, és jobb eredményeket kell felmutatnia a korrupció, valamint a szervezett bűnözés elleni harcban – mondta a biztos.
Az Európai Unió tagállamai szerint Horvátország teljesíti az EU taggá váláshoz szükséges politikai feltételeket, így az országot hivatalosan is tagjelöltnek nyilvánították, s úgy döntöttek, hogy 2005 elején megkezdik vele a csatlakozási tárgyalásokat. Törökországról szólva az EU-csúcs úgy vélte, hogy jelentős előrelépés történt a reformok terén, de ezt tovább kell vinni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.