Brit kormányválság?

London. Megosztotta a brit munkáspárti kormányt egy Irak elleni amerikai katonai akció támogatásának lehetősége. Sajtóértesülések szerint egyes miniszterek lemondással fenyegették meg Tony Blairt, ha felsorakozik Washington mellé Szaddám Huszein hatalmának erőszakos megdöntésére.

Címoldalon számoltak be a tegnapi lapok arról, a csütörtöki kormányülésen a miniszterek arra ösztökélték Blair kormányfőt, hogy hagyjon fel az Irak elleni katonai akció sürgetésével, és inkább a diplomáciai megoldás keresését szorgalmazza az ENSZ-en belül. Az eheti kormányülés a Szaddám-rezsim megdöntését, az iraki vegyi- és biológiaifegyver-, valamint rakétaarzenál megsemmisítését célzó amerikai katonai előkészületekre összpontosított. A kormányülésen nem született semmilyen döntés, a miniszterek azonban világosan jelezték: aggasztónak tartják az amerikai fenyegetéseket – írta a Daily Telegraph. Az alsóházában a kérdésről csütörtökön este tartott vitában Robin Cook, az alsóház vezére azzal próbálta csillapítani az Irak elleni fellépés lehetőségét bíráló parlamenti képviselők aggodalmait, hogy a katonai akcióról folyó vita túl korai lenne, mivel a kérdésről hónapok múlva várható döntés, ha egyáltalán várható. Később újságírókkal beszélgetve felfedte, hogy a kormányon belül is mély megosztottság van a kérdésben.

Az alsóházi vitában több mint 60 munkáspárti képviselő által előterjesztett közös kezdeményezésben a honatyák mély aggodalmuknak adtak hangot Tony Blair miniszterelnök és Geoff Hoon védelmi miniszter elmúlt napi nyilatkozatai miatt, amelyek jelezték, hogy London bizonyos feltételek mellett hajlandó támogatni Washington katonai akcióját Irak ellen. Sürgették a kormányfőt, vesse latba Nagy-Britannia befolyását az ENSZ-ben, hogy a nemzetközi közösség rábírja Bagdadot a nemzetközi fegyverellenőrök fogadására. Egyben arra figyelmeztettek, hogy a Munkáspárt 1997-es hatalomra kerülése óta az eddig legsúlyosabb pártszakadásra számíthat, ha a kormány támogat egy Irak elleni fellépést.

Négyszemközt az ENSZ-főtitkárral

New York. Kofi Annan ENSZ-főtitkár és Nadzsi Szabri iraki külügyminiszter szokatlan, négyszemközti találkozójával több mint egy év után újrakezdődtek a tárgyalások a világszervezet és Bagdad között, de azt egyelőre nem tudni, hogy az ENSZ fegyverzetellenőrei visszatérhetnek-e Irakba. A tárgyalások előtt Annant az Irakhoz közel álló országok úgy tájékoztatták, hogy Irak részéről bizonyos rugalmasságot észlelnek. Az iraki külügyminiszter nem nyilatkozott az újságíróknak. Fred Eckhard ENSZ-szóvivő pozitívnak és konstruktívnak nevezte az eddigi eszmecserét, de nem volt hajlandó részleteket mondani. Nyugati diplomaták szerint az Irak elleni esetleges amerikai támadás lehetősége vitte az iraki külügyminisztert New Yorkba. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?