Brexitet befolyásoló voksolás

London. Tegnap előrehozott parlamenti választásokat tar-tottak Nagy-Britanniában.

London. Tegnap előrehozott parlamenti választásokat tar-tottak Nagy-Britanniában. A szavazatok összeszámlálási, ellenőrzési folyamata a többi fejlett ország gyakorlatához mérve hagyományosan lassú, ezért végleges eredmény csak ma délután várható.

Kormányalakításra két pártnak, a 2010 óta kormányzó Konzervatív Pártnak, illetve a legnagyobb ellenzéki erőnek, a Munkáspártnak van reális esélye. A II. világháború óta kizárólag e két párt miniszterelnökei váltogatták egymást a Downing Street 10. alatti kormányfői rezidencián. Ha a tegnapi választáson a két nagy párt valamelyike megszerzi az alsóházi képviselői helyek abszolút többségét, annak a pártnak a miniszterelnök-jelöltje – a Konzervatív Párt (tory) esetében Theresa May, a Munkáspárt győzelme esetén Jeremy Corbyn – már ma felkeresheti II. Erzsébet királynőt a Buckingham-palotában és tájékoztatja az uralkodót arról, hogy pártja képes kormányt alakítani. A királynő ennek alapján felkéri kormányalakításra a győztes párt vezetőjét, aki akár még aznap megalakíthatja új kormányát. Ha egyik pártnak sem sikerül abszolút többséget elérnie, vagyis nincs olyan párt, amelyiknek az alsóházi frakciója eléri legalább a 326 főt, akkor nagy valószínűséggel az a párt próbálkozik először kormányalakítással, amelynek frakciója a legnagyobb létszámú, de ebben az esetben az új kormány megalakulása elhúzódhat.

May ballépései

Theresa May nagy győzelmet remélt, amikor kiírta június 8-ra az előrehozott választásokat, de a szavazáshoz közeledve szorosabb lett az állás, miközben az utolsó napokat a londoni terrortámadás körül felmerülő kérdések és csak másodsorban a brexit határozták meg. Április közepén a toryk biztosan, 16-20 ponttal vezettek a felmérésekben a munkáspártiak előtt, ami mára minimálisra olvadt. Az igazi fordulópontot május 19-e jelentette, amikor a toryk közzétették a választási programjukat. Ebben szerepelt egy olyan javaslat, ami a tehetősebb britekkel megfizettette volna az idáig ingyenes időskori szociális ellátást, például otthoni ápolást, nővért. Ezzel egyrészt úgy tűnt, hogy nem figyelnek oda az elesettekre, másrészt pont a toryk egyik legstabilabb választói bázisának számító idősebb középosztályt sújtották volna. A felháborodási hullám hatására három nappal később kiszedték a programból ezt a javaslatot. Míg Maynek volt egy-két látványos ballépése, addig az erősen balos vonásokat mutató Corbyn lényegében elkerülte a nagyobb botrányokat. A kampányt átható brexit esetében mindkét nagy párt vezetője a kilépés mellett áll, viszont míg May harcos tárgyalásokat ígért, addig a Munkáspárt békülékenyebb egyeztetésekre készülne.

A piac tory sikert vár

Londoni pénzügyi elemzők szerint az árazásokból úgy tűnik, hogy a piaci szereplők a kormányzó Konzervatív Párt jelentős alsóházi többségére számítanak, ezért a font árfolyamát leginkább egy ettől eltérő, meglepetésszerű végeredmény befolyásolhatná. A Capital Economics pénzügyi-gazdasági elemzőház szerint csekély konzervatív többség, vagy éppen kisebbségi konzervatív kormány esetén azonban a font gyengülésnek indulna. A brit közvélemény-kutatók pontatlanok voltak az utóbbi néhány választáson – sem Cameron győzelmének nagyságát, sem a brexit-szavazást nem találták el –, ezért a prognózisokat nem kell készpénznek venni. Nagyon sok múlik a fiatal választók részvételi hajlandóságán: a 18-24 évesek között Corbyn 66:23-ra, a 24-33 évesek körében 47:33-ra vezet May-jel szemben.

Őrizetbevétel Londonban

A brit rendőrség közölte, újabb három embert vett őrizetbe a London hídon történt szombat esti merényletek után. A terrorelhárítás tisztjei két férfit a kelet-londoni Ilford utcában fogtak el, harmadik társukat pedig egy közeli házban vették őrizetbe szerda éjjel – írta közleményében a rendőrség. Egy 27 és egy 29 éves férfit terrorcselekmények előkészítésének gyanújával állítottak elő, míg a harmadikat kábítószerrel való visszaélés miatt fogták el. Három iszlamista nyolc embert meggyilkolt, ötvenet pedig megsebesített szombat este a London hídon, ahol járművükkel a tömegbe hajtottak. A késsel felszerelkezett szélsőségeseket a rendőrség agyonlőtte.

Esedezett a merénylő

Megbocsátásért esedezett a múlt heti manchesteri robbantás elkövetője, amikor a merénylet napján felhívta a Líbiában élő családját – közölte Ahmed Bin Szálem, a líbiai terrorellenes erők szóvivője Tripoliban. A 22 éves merénylő, Salman Abedit fivére – akit az elkövető más családtagjaival együtt letartóztattak és kihallgattak a líbiai hatóságok – beismerte, hogy ő szerezte be a támadás kivitelezéséhez szükséges dolgokat, de nem tudta, hogy testvére hol fogja elkövetni a merényletet. Azt is mondta, hogy Salman Abedi 2015-ben, Nagy-Britanniában radikalizálódott, az interneten keresztül és a barátai révén tette magáévá a szélsőséges eszméket. Abedi május 22-én robbantotta fel magát a Manchester Arena rendezvényközpontban, a merényletben 22-en meghaltak. (MTI, Index, 444.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?