Bővülő NATO-szerepkör

Brüsszel. A NATO beleegyezett abba, hogy a terrorizmus elleni hírszerzés területén fokozza együttműködését, információcseréjét Izraellel és hat arab országgal. Ezt a NATO Katonai Bizottságának ülése után Harald Kujat német tábornok, a testület elnöke jelentette be.

Brüsszel. A NATO beleegyezett abba, hogy a terrorizmus elleni hírszerzés területén fokozza együttműködését, információcseréjét Izraellel és hat arab országgal. Ezt a NATO Katonai Bizottságának ülése után Harald Kujat német tábornok, a testület elnöke jelentette be. A tanácskozáson – most első ízben – részt vett a hét érintett ország vezérkari főnöke, vagy azok helyettese is. Mindez mutatja, hogy a NATO szorosabbra akarja fűzni kapcsolatait a Földközi-tenger déli részének országaival. A NATO Katonai Bizottsága minden évben háromszor legfelsőbb szinten, azaz a 26 tagállam vezérkari főnökeinek részvételével tartja tanácskozását.

Ilyen volt a mostani, kétnapos brüsszeli összejövetel is, amelynek legfőbb újdonságaként a NATO-szövetségesek vezérkari főnökei közös megbeszélést folytattak algériai, egyiptomi, izraeli, jordániai, mauritániai, marokkói és tunéziai kollégáikkal. E hét országgal a NATO már egy évtizede együttműködik az úgynevezett Mediterrán Párbeszéd keretében, de a katonai szövetség szeretne új életet lehelni ebbe a programba.

Kujat szerint az érintett felek szakértői hamarosan összeülnek, hogy kidolgozzák a terrorizmus elleni együttműködés részleteit, mint ahogy más területeken is kialakítható majd kooperáció. Például szóba hozták az esetleges közös hadgyakorlatok lehetőségét, s az is elképzelhető, hogy ezen országok bekapcsolódnak a tömegpusztító fegyverek elterjedését, illetve a terrorcselekmények megelőzését célzó földközi-tengeri NATO-járőrszolgálatba. Emellett szakértők szerint az együttműködés kiterjedhet majd olyan területekre, mint például a katonai reformokkal kapcsolatos NATO-tanácsadás, az adott államok fegyveres erőinek kiképzésébe való bekapcsolódás, segítség a kábítószer- és fegyvercsempészet elleni küzdelemben, illetve különböző természeti katasztrófák következményeinek felszámolásában.

Sőt Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár nemrégiben felvetette, hogy a katonai szövetség akár békefenntartói szerepet is vállalhat majd a Közel-Keleten, ha megszületne a palesztin–izraeli békemegállapodás, s ennek keretében a két érdekelt fél kérné ezt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?