<p>Nemzetközi vizsgálóbizottságot javasolt Evo Morales bolíviai államfő annak igazolására, hogy valóban az ő életére és az ország más vezetőinek életére törtek a Santa Cruzban lelőtt "terroristák" és társaik - köztük magyarok -, s egyben elvetette a csütörtöki kommandósakcióval, illetve a La Paz-i kormány verziójával kapcsolatos kételyeket.</p>
Bolíviai kivégzés - Tóásó előzetesben; Obama is nyilatkozott
A bolíviai államfő az Amerikai Államok Szervezetének (AÁSZ) Port of Spain-i csúcsértekezletén nyilatkozott az El Deber című Santa Cruz-i lapnak, amely vasárnap, internetes oldalán közölte Morales javaslatát és véleményét. Az elnök egyértelműen kiállt az események hivatalos értékelése mellett, amely szerint terroristák csoportját számolták fel a bolíviai kommandósok, akik csütörtökön helyi idő szerint hajnali fél négy körül támadtak Santa Cruzban, a Las Américas nevű szálloda negyedik emeletén megszállt csoportra. Lelőtték a bolíviai születésű, bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról való Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert; letartóztatták továbbá a horvát Mario Tadicot és a magyar állampolgársággal rendelkező Tóásó Elődöt. Rafael Vargas törvényszéki orvos úgy nyilatkozott az El Debernek, hogy valamennyiükkel több lövés végzett, mellkasi és hasi-altesti tájékon vannak a becsapódások: Rózsa Flores nyolc lövést kapott, míg Magyarosi és Dwyer hatot-hatot. Hogy a feltételezett terroristák is lövöldöztek-e, azt egy külön vizsgálat állapítja meg, amelynek eredményei egy hét múlva várhatóak.
A feltételezett terrorcsoport ügyének nyomozásával kapcsolatos rendőrségi hírzárlat ellenére az El Deber még két, szökésben lévő személyről és további három gyanúsítottról ír diplomáciai és titkosszolgálati forrásokra hivatkozva. Értesülései szerint valamennyien külföldi állampolgárok - a szökevények magyar nemzetiségűek, a felszámolt csoporttal kapcsolatba hozható gyanúsítottak között pedig két argentin van és egy magyar születésű személy, aki egy (meg nem nevezett) afrikai állam polgára.
Álvaro García Linera bolíviai alelnök azt mondta vasárnap La Pazban tartott sajtóértekezletén, hogy "csak egy csápja egy hatalmas polipnak" a kommandósok által felszámolt "terrorcsoport", s "ez a polip még mindig aktív az ország különböző régióiban, végső célja káoszt teremteni, és megingatni a kormányt az államfő meggyilkolásával".
Büntetlen előéletű volt a Santa Cruz-i kommandóakcióban agyonlőtt ír állampolgár, Michael Dwyer - közölte vasárnap az ír kormány egyik minisztere. "Amennyire én tudom, Dwyer neve semmiféle formában nem szerepel a rendőrség nyilvántartásaiban, nincs semmi, ami azt sugallaná, hogy problémák lettek volna a viselkedésével, vagy összeütközésbe került volna a törvénnyel" - mondta Dick Roche, az európai ügyek minisztere az RTE közszolgálati rádióban. A miniszter szóvá tett több, általa furcsának tartott körülményt a felsőfokú végzettségű, 24 éves ír fiatalember halálát okozó kommandóakcióval kapcsolatban. Meglepték például az ír minisztert a három lelőtt férfi egyikéről közzétett fényképek. "Jól kivehetően össze volt kötözve a keze a törzse előtt. Ez igazán szokatlan" - hangsúlyozta, jelezve, hogy nem érti, mi ok lehetne arra, hogy összekössék egy halott kezét.
Terrorizmus vádjával előzetes letartóztatásba helyezte egy La Paz-i bíró Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát Mario Fardig Astorga Tadicot, a Santa Cruzban felszámolt "zsoldoscsoport" életben maradt tagjait. Terrorizmussal és "az állam biztonsága elleni támadással" vádolják Tóásót és Tadicot - írta az ABI bolíviai hírügynökség. Az előzetes letartóztatásukat elrendelő bíró úgy nyilatkozott a sajtónak, hogy a gyanúsítottak különlegesen őrzött zárkába kerülnek. Az El Diario című újság szerint hozzátartozóik sem látogathatják őket. A bolíviai kormány szerint Tóásó és Tadic már beismerte, hogy részt vettek a Saúl Avalos miniszterhelyettes háza ellen márciusban és a Julio Terrazas érsek lakhelye ellen múlt szerdán elkövetett terrortámadásokban.
Súlyos szabálytalanságokat követtek el a bolíviai hatóságok az állítólagos terroristasejt felszámolásakor, és az életben maradt két gyanúsított, Tóásó Előd és a horvát Mario Tadic előzetes letartóztatásba helyezésekor - állítja a bolíviai ügyvédi kamara elnöke. Edwin Rojas szerint a gyanúsítottak alapvető jogai sérültek azzal, hogy a kommandósok nem tartották be az alkotmányban és a büntetőtörvénykönyvben rögzített garanciákat. Első helyen említette, hogy a hatályos jogszabályok szerint bírói végzés kell a házkutatáshoz. Ez a feltétel nem teljesült, amikor a rendőrség behatolt a szállodába, ahol a feltételezett terroristák megszálltak. A házkutatáskor nem voltak jelen az ügyészség képviselői, márpedig az ügyészségnek kell garantálnia az alapvető jogok betartását és a vizsgálat jogszerű lefolytatását. Követelte, hogy tegyék közzé a törvényszéki és a ballisztikai szakértői vizsgálatok eredményét.
Az ABI hírügynökség igazságszolgáltatási forrásból úgy tudja, hogy a merényletek és a "zsoldossejt" mögött gazdaságilag erős szabadkőműves páholyok állnak, de ezek jellege és társadalmi összetétele nem ismert. Korábban a Bolíviában kormányzó Mozgalom a Szocializmusért egy szenátora egy horvát származású bolíviai üzletembert, a Santa Cruzban élő Branko Marinkovicot vádolta meg a Morales meggyilkolására szőtt összeesküvés megszervezésével.
Az ABI bolíviai hírügynökség vasárnapi jelentése szerint Barack Obama amerikai elnök elítélte az Evo Morales bolíviai államfő ellen szőtt összeesküvést.
Az ABI Obamának azt a megfogalmazását idézte, hogy "Bolívia ügyében egyértelművé akarom tenni: ellenzem és elítélem azokat a törekvéseket, amelyek egy demokratikusan megválasztott kormány erőszakos megdöntésére irányulnak".
Obama az Amerikai Államok Szervezetének Trinidad és Tobagón megrendezett csúcsértekezletének keretében nyilatkozva elismerte, hogy az Egyesült Államok történelme során nem mindig tartotta magát távol a környezetében lévő országokban zajló eseményektől, de jelenleg ő maga felelős azért, hogy a washingtoni kormányzat tiszteletben tartsa azokat a demokratikusan megválasztott kormányokat is, amelyekkel nézeteltérései vannak - idézte az elnököt az ABI.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.