<p>Az időszerű biztonsági kihívások széles skáláját tekintik át keddi brüsszeli tanácskozásukon a NATO-országok külügyminiszterei - derült ki Anders Fogh Rasmussennek, az atlanti szövetség főtitkárának a megbeszélésre érkezésekor adott rövid nyilatkozatából.</p>
Biztonsági kihívások széles skáláját tekintik át a NATO-külügyminiszterek
Brüsszel |
A miniszterek először a közel-keleti és az észak-afrikai helyzetet vitatják meg, de szót ejtenek a Koreai-félsziget helyzetéről, valamint Afganisztánról is. Találkoznak Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, valamint Hamid Karzai afgán elnökkel és azoknak a NATO-n kívüli országoknak a képviselőivel, amelyek részesek az afganisztáni nemzetközi ISAF-erőben. Szíriát illetően Rasmussen megállapította, hogy az ottani helyzet tovább romlik. Azt hangoztatta, hogy a NATO-nak, amely Törökország megvédése érdekében Patriot rakétákat telepített, továbbra is éberen kell figyelnie a fejleményeket. "Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a regionális továbbgyűrűzés kockázatait, ami hatással lehet a szövetség biztonságára is" - mondta a főtitkár. Nevük mellőzését kérő NATO-diplomaták korábbi közlése szerint az atlanti szövetséget meglehetősen aggasztja az Aszad-rezsim által birtokolt vegyi fegyverek sorsa. A NATO-ban úgy vélik, fennállhat a veszély, hogy e fegyverek a polgárháború során felelőtlen kezekbe kerülnek. A vegyi fegyverek közvetlen alkalmazása ugyan nem egyszerű, ahhoz megfelelő katonai eszközökre van szükség, ám a veszély megnövekedhet, ha ilyen fegyvereket kijuttatnak Szíriából. Észak-Koreával kapcsolatban azt mondta Rasmussen, hogy Phenjan provokatív cselekedetei és fenyegető nyilatkozatai súlyosan veszélyeztetik a regionális és nemzetközi stabilitást, illetve biztonságot. "A nemzetközi közösségnek erőteljes és egységes üzenetet kell küldenie" - mondta anélkül, hogy részletekbe bocsátkozott volna.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.