Hiányosnak, a vitás történelmi kérdések megoldására alkalmatlannak nevezte a japán birodalmi hadsereg által szexrabszolgaságba taszított koreai nőkkel összefüggésben Japánnal kötött megállapodást Mun Dzse In dél-koreai elnök csütörtökön.
Bírálta a koreai szexrabszolgákról Japánnal kötött egyezményt a dél-koreai elnök
Mun elnök további intézkedéseket sürgetett a vitás kérdés rendezése érdekében.
A 2015-ben született egyezmény értelmében Abe Sindzó japán kormányfő bocsánatot kért Dél-Koreától, Tokió pedig egymilliárd jenes segélyalapot hoz létre azoknak az idős dél-koreai nőknek a támogatására, akiket a japán megszálló erők 1910 és 1945 között szexuális szolgáltatásokra kényszerítettek.
Dél-Korea azt vállalta a megállapodásban, hogy az ügyben nem bírálja többé Japánt, és megpróbálja rávenni "az illetékes szervezeteket" - vagyis az egykori szexrabszolgákat képviselő civil csoportokat -, hogy távolítsák el a szöuli japán nagykövetség épülete elől azt a szobrot, amely a prostitúcióra kényszerített koreaiakat jelképezi, és amelyet Tokió sérelmesnek és veszélyesnek érez.
Szöul azonban szerdán azt közölte, hogy az egyezmény nem felelt meg a dél-koreai áldozatok szükségleteinek. Mun - vélhetően utalva arra, hogy a megállapodásról elődje, az áldozatok bevonása nélkül döntött - közölte: az egyezmény kizárja a nyilvánosságot és az áldozatokat, és megsérti a nemzetközi közösség általános elveit a vitás történelmi kérdések rendezését illetően.
Szöul és Tokió az egyezmény megkötésekor egyetértettek abban, hogy a vita "visszafordíthatatlanul rendeződik", ha mindkét fél teljesíti a megállapodásba foglaltakat.
Kono Taro japán külügyminiszter szerdán figyelmeztetett, hogy a "legitim tárgyalások" révén létrejött egyezménye felülvizsgálata "kezelhetetlenné" tenné a két ország kapcsolatait.
A kényes kérdés megbolygatása ellenére Mun Dzse In csütörtökön ígéretet tett arra, hogy normalizálja a diplomáciai kapcsolatokat Japánnal, és "jövőbe tekintő együttműködésért" fog dolgozni a két szomszédos ország között.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.