Bejuthat a német parlamentbe az euroszkeptikus AfD

Berlin |

<p>Bekerülhet a következő német parlamentbe az euroszkeptikus Alternatíva Németországnak (AfD) párt, ami akár a konzervatív-liberális koalíció bukását is jelentheti a vezető közvélemény-kutató intézetek szerint.</p>

A legutóbbi felmérések szerint 3-4 százalékos választói támogatottsággal bíró párt könnyen átlépheti az 5 százalékos parlamenti bejutási küszöböt a szeptember 22-ei választáson- vélekednek egybehangzóan a Forsa, a TNS Emnid és a Forschungsgruppe Wahlen (választói kutatócsoport) intézet vezetői a Focus című hírmagazin hétfői számában megjelent összeállítás szerint.    A kutatók úgy vélik, hogy az AfD-nek jelentős tartaléka van az úgynevezett rejtőzködő szavazók körében, akik nem vallják be, hogy melyik pártot támogatják. Nagy a vonzereje az úgynevezett impulzív szavazók egy csoportjában, a tiltakozó szavazók - protestszavazók - között is, akik csak az utolsó napokban döntik el, hogy részt vesznek a választáson, és arra a pártra szavaznak, amely a leghevesebben bírálja a fennálló rendszert. Ezt a funkciót korábban a neonáci NPD, az utóbbi években pedig a Német Kalózpárt töltötte be, jelenleg pedig az AfD-nek van a legnagyobb esélye arra, hogy megszerezze a tiltakozó szavazók többségének támogatását.    Az AfD lenne az első euroszkeptikus párt a német parlamentben. Legfőbb követelése a válságba jutott euróövezeti országok kizárása a valutaunióból. A párt elsősorban a konzervatív CDU/CSU-nak jelent veszélyt. A kutatók szerint amennyiben a bejutási küszöbön elbukó pártokra adott szavazatok együttesen elérik a 10 százalék körüli nagyságrendet, úgy a CDU/CSU és koalíciós társa, a liberális FDP 45 százalékos összesített szavazati aránnyal is megszerezné a kormányzás folytatásához szükséges parlamenti többséget. Amennyiben viszont a parlamenten kívüli pártok közül a bejutásra leginkább esélyes AfD átlépi a küszöböt, már legalább 48 százalékra lenne szükség a hatalom megtartásához, ekkora támogatást pedig egy intézet szerint sem szereznek a konzervatívok és a liberálisok.    A CDU/CSU sokáig az "agyonhallgatás" taktikáját követte, politikusai ki sem ejtették a párt nevét. Két héttel a választás előtt aztán váltottak. Volker Kauder, a konzervatív képviselőcsoport vezetője szerint például az AfD-nek "nincs rendes programja, és az euróövezeti válságkezelésre is csak annyit tud mondani, hogy nem, azt pedig eltitkolja, hogy politikája következményekkel járna". A Der Tagesspiegel am Sonntag című lapnak adott interjúban Kauder hangsúlyozta: az AfD "nem méltó Európához, amely békét és jólétet adott Németországnak".    Bernd Lucke, az AfD vezetője 10 százalék körüli választási eredményre számít. A Der Spiegel című hetilapnak adott nyilatkozatában kiemelte: az AfD nem akarja megbuktatni Angela Merkel kancellárt, és nyitott minden olyan együttműködésre, amely szakítást jelent az euróövezeti válság eddigi kezelésével.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?