Barroso fegyelemre intette az adósországokat

Berlin |

<p>Házi feladataik teljesítésére, költségvetési helyzetük szanálására szólította fel az euróövezeti térség eladósodott országait az Európai Bizottság elnöke.</p>

José Manuel Barroso hétfőn Berlinben Angela Merkel kancellárral folytatott tárgyalásokat az adós országok megsegítéséről, illetve az euró támogatását célzó erőfeszítésekről.

Barroso hivatalának közleménye szerint a bizottsági elnök név szerint Görögországot nem említette ugyan, előzetes értesülések szerint azonban a tárgyalásokon a görög helyzet volt a fő téma.

Az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta: a jövőben csak azok az országok számíthatnak támogatásra, amelyek minden erőfeszítést megtesznek saját házi feladataik maradéktalan teljesítésére.

Barroso és Merkel egyaránt úgy értékelte, hogy a jövőt illetően az Európai Unión, illetve az euróövezeti térségen belül még mélyebb integrációra van szükség. Mindketten úgy vélekedtek, hogy az integráció elmélyítése elősegíti az adósságválság megoldását. Az állampolgárok és a piacok politikai határozottságot és gazdasági fegyelmet követelnek - szögezték le.

Az Európai Bizottság elnöke és a német kancellár egyaránt állást foglalt amellett, hogy a kibővített euróövezeti támogatási alap, az úgynevezett EFSF-nek október elején bevethető legyen. Ennek kapcsán sürgették, hogy a parlamentek szeptember végéig zárják le a jóváhagyási folyamatot. Az alap parlamenti támogatása még több euróövezeti államban - köztük Németországban sem - történt meg. Szlovákia ugyanakkor már előzetesen jelezte, hogy a parlamenti jóváhagyás minden bizonnyal elhúzódik.

A Bundestag-beli szavazást szeptember utolsó napjaira tervezik. A kibővített euróöevezeti támogatási alapnak a kormánypárti padsorokban is több ellenzője van, ezért a szükséges többséghez elengedhetetlen az ellenzék támogatása. Barroso épp ezért Németországot is figyelmeztette, utalva arra: nézete szerint Berlin sokkal többet nyer, mint veszít a kibővített euróövezeti alapban való részvételével.

A német kormánypártok között ezzel egy időben éles és kínos vita bontakozott ki Görögország megsegítése kapcsán. A német liberális gazdasági miniszter, Philipp Rössler a hét végén felvetette Görögország rendezett államcsődjének lehetőségét, Horst Seehofer, a konzervatív CSU elnöke pedig arról beszélt, hogy az adósságválság megoldásának végső eszközeként felmerülhet Athénnak az euróövezetből történő kizárása.

Noha a kancellár egyelőre nem nyilatkozott a két kisebbik koalíciós partner felvetéseivel kapcsolatban, pártja, a kereszténydemokrata CDU több befolyásos politikusa elutasította mindkét javaslatot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?