November 30-án az egykori brit gyarmat, a karibi térségben található Barbados köztársasággá nyilvánítja magát, ezzel majdnem 400 év után többé nem az angol uralkodóé lesz az államfői hatalom a szigetországban.
Barbados keddtől független köztársaság
Barbados eddig alkotmányos monarchia volt, élén II. Erzsébet királynővel, aki persze eddig is formális hatalommal bírt a többnyire fekete rabszolgák leszármazottjai által lakott szigeten. Barbados vezetése szerint ezzel a lépéssel végleg maguk mögött hagyják a gyarmati múltat. Egyesek szerint Barbados példáját mások is követhetik abból a megmaradó 14 független országból, ahol még a mindenkori brit uralkodó az államfő.A Brit Birodalom valaha a világ legnagyobb kiterjedésű birodalma volt: a brit korona fennhatósága kis túlzással a fél világra kiterjedt.A II. világháború után azonban nagy függetlenedési hullám indult meg, és mára a szűkebb értelemben vett Nagy-Britannián kívül 14 úgynevezett tengerentúli terület tartozik az Egyesült Királyság fennhatósága alá, köztük Gibraltár, Bermuda, az Argentínával háborút is kiváltó Falkland-szigetek, vagy éppen Napóleon száműzetésének helyszíne, Szent Ilona szigete. A Brit Birodalom örökségét jelenleg a Nemzetközösség (Commonwealth of Nations) nevű nemzetközi szervezet őrzi, amely az egykor a birodalomhoz tartozó országokat foglalja magában. Ezen túl Nagy-Britannia mellett 15 független ország ismeri el államfőjeként a mindenkori brit uralkodót, egészen november 30-ig, amikor is a karibi térségben található Barbados köztársasággá válik.
A 420 négyzetkilométer területű, 290 ezer lakosú Barbados a brit gyarmatok között „a korona ékszerének” számított, az itteni ültetvényeken dolgozó, Nyugat-Afrikából elhurcolt rabszolgák hozzájárultak Nagy-Britannia gazdagságához. A rabszolgaságot 1834-ben törölték el. Az angolok 1625. május 14-én kötöttek ki Barbadoson és I. Jakab király nevében birtokba vették. Angliából az első telepesek 1627-ben érkeztek, ezután az ország angol, majd brit gyarmattá vált. Barbados 1966. november 30-án lett független állam, de II. Erzsébet továbbra is államfője maradt. Egészen mostanáig.
(portf., hvg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.