Az USA bárhol levadássza a terroristákat

<p>Washington. Jönnek az amerikai légi csapások mindenhol, ahol az Iszlám Állam felbukkan, akár Szíriában is. De újabb iraki invázió nem lesz, és Aszad rezsimjével sem fognak együttműködni – ez Barack Obama amerikai elnök szerda esti tévébeszédének lényege.</p>

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

Barack Obama amerikai elnök televíziós beszédében közölte, hogy egy nemzetközi koalíció élére állva Szíriára is kiterjeszti az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet elleni légi csapásokat, újabb katonákat vezényel Irakba, és harcképes erőt kíván kovácsolni a szíriai mérsékelt felkelőkből, amihez felhatalmazást és pénzt kért a kongresszustól. „Célunk világos: egy átfogó és kitartó terrorelhárítási stratégiával meg fogjuk gyengíteni és végeredményben meg fogjuk semmisíteni az Iszlám Államot” – tette hozzá. Négypontos cselekvési stratégiáját ismertetve Obama kijelentette, hogy az USA módszeres légi hadjáratot fog folytatni a terroristák ellen, és a korábbiakkal ellentétben már nemcsak a saját állampolgárai védelmére és humanitárius küldetésekre fog összpontosítani, hanem az iraki erők offenzívájával párhuzamosan mér majd csapásokat az IÁ célpontjaira. „Világossá tettem, hogy le fogjuk vadászni a terroristákat, akik az országunkat fenyegetik, bárhol legyenek is. Ez azt jelenti, hogy nem fogok habozni az Iszlám Állammal szemben Szíriában is fellépni Irak mellett” – mondta. „Azt akarom, hogy az amerikaiak megértsék, ez az erőfeszítés miben különbözik majd az iraki és az afganisztáni háborútól. Ebben nem vesznek majd részt idegen földön harcoló amerikai katonai alakulatok” – hangoztatta az elnök. „Ezt a terrorelhárítási kampányt folyamatos és könyörtelen erőfeszítéssel fogjuk folytatni annak érdekében, hogy – légierőnket és támogatásunkat a szárazföldön harcoló partneri erők megsegítésére használva – felszámoljuk az IÁ-t, bárhol legyen is jelen” – hangsúlyozta. Az elnök szerint ezt a stratégiát, amely arra épül, hogy Amerika „elintézi” az őt fenyegető terroristákat, miközben a frontvonalakon támogatja partnereit, már évek óta sikerrel alkalmazzák Jemenben és Szomáliában.

A Pentagon illetékesei szerint egyébként Barack Obama úgy akarja végrehajtatni a légi csapásokat Szíriában, hogy azokkal ne bátorítsa fel Bassár el-Aszad szíriai elnököt. A csapások zömét az elkövetkező napokban várhatóan még Irakban fogják végrehajtani, ám intenzívebbé válik a Szíriával kapcsolatos felderítő tevékenység. Szakértők szerint az Obama-stratégia egyik rizikója az, hogy nagy mértékben támaszkodik a kétes harcértékű iraki haderőre. A beszéd után John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke és Kevin McCarthy, a szövetségi alsóház republikánus többségének vezetője kijelentette, hogy támogatja Obamának a szíriai felkelők felfegyverzésére vonatkozó javaslatát. Az elnök stratégiája azonban szerintük nem elégséges a terrorizmus elleni küzdelemhez, és csak nagyon lassan lehet végrehajtani. „Ezeket a lépéseket teljes mértékben csak évek alatt lehet végrehajtani, miközben az IÁ lendületét és területfoglalását azonnal meg kell állítani” – fogalmazott Boehner.

A Nyugat támogatta szíriai ellenzéki szövetség, a Szíriai Nemzeti Koalíció közölte, kész együttműködni az USA-val az Iszlám Állam terrorszervezettel szemben, miután Obama elnök most először engedélyt adott a dzsihádisták elleni légi csapásokra Szíriában is. Németország és Nagy-Britannia nem vesz részt az Iszlám Állam elleni amerikai légi csapásokban – jelentette be a két ország külügyminisztere tegnapi megbeszélésük után. Frank-Walter Steinmeier német és Philip Hammond brit külügyminiszter közös tájékoztatójukon azt hangsúlyozták, hogy országuk támogatja az IÁ visszaszorítását célzó erőfeszítéseket, de nem csatlakoznak az USA által a terroristák ellen tervezett légi hadjárathoz. Nagy-Britannia lehetőségeit korlátozza, hogy a törvényhozás tavaly elutasította a kormánynak azt a kérését, hogy járuljon hozzá a brit fegyveres erők bekapcsolódásához a szíriai rezsim elleni külső fegyveres fellépés esetén – mutatott rá Hammond.

Szíria és Oroszország szerint a damaszkuszi kormány jóváhagyása nélkül agressziónak minősülne az Iszlám Állam elleni amerikai beavatkozás Szíria területén, Irán pedig „komoly aggályainak” adott hangot a szélsőségesek legyőzésére irányuló, az USA vezette koalícióval kapcsolatosan. Bármiféle szíriai katonai beavatkozás agressziónak minősül, ha az Damaszkusz előzetes engedélye nélkül történik – közölte Ali Hajdar, a nemzeti megbékélésért felelős szíriai miniszter.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?