<p>Az első orosz Lopakodó vadászrepülőgépnek félbe kellett szakítania a felszállást a X. Moszkvai Légi és Űrkutatási Szalonon (MAKSZ) a Moszkva melletti Zsukovszkijban, és újra kudarcba fulladt egy Bulava ballisztikus rakéta kilövésére tett kísérlet vasárnap.</p>
Az orosz Lopakodó műszaki okból félbeszakította a felszállást; ballisztikus rakéta kudarca
A gép bemutató repülésre indult, amikor mintegy 100 kilométer/óra sebességnél a pilóta vészfékezést hajtott végre, mert meghibásodást észlelt a jobb hajtóműben. A gép nem emelkedett fel, és nem csúszott ki a kifutó pályáról, nem sérült meg sem a gép, sem a gépet vezető Szergej Bogdan berepülő pilóta, Oroszország hőse - jelentette az Interfax hírügynökség a MAKSZ szóvivőjére hivatkozva.
A repülőgép - teljes típusneve T-50 PAK FA - tavaly januárban emelkedett először a levegőbe, de a közönség előtt csak a mostani légi szalonon mutatkozott be szerdán, amikor Vlagyimir Putyin miniszterelnök felkereste a bemutatót.
A T-50-esnek a 2005-ben hadrendbe állított amerikai F-22 Raptorral kell felvennie a versenyt. Mindeddig nem terveztek a gép számára új hajtóműveket, és nem szerelték fel a legkorszerűbb műszerekkel. Szériagyártása a legderűlátóbb becslések szerint is csak 2015-ben kezdődhet meg. Moszkva szerződéseket kötött Indiával a gép fejlesztésében való együttműködésre, és orosz remények szerint az indiai légierő lesz majd a gép egyik fő megrendelője.
Jelenleg két orosz Lopakodóval folynak berepülési kísérletek, és a tervek szerint még idén további két gép is elkészül.
Ugyancsak az Interfax hírügynökség jelentette, hogy dolgavégezetlenül visszatért Szeverodvinszkbe a Jurij Dolgorukij nukleáris meghajtású, Borej osztályú tengeralattjáró, amelyről szombaton akartak kilőni egy Bulava interkontinentális ballisztikus rakétát. A kísérlet ezúttal azért maradt el, mert a tengeralattjáró energiellátásának egyik rendszere hibásodott meg. A Bulavával tavaly decemberig 12 kísérletet hajtottak végre, s ezek többsége sikertelen volt, de idén július 28-án kilőtték, első ízben sikeresen, a víz alól, a Jurij Dolgorukijról, amelyre tervezték.
A Jurij Dolgorukij új generációs tengeralattjáró prototípusa, s "ikreit" már építik Szeverodvinszkben.
A Bulavát szánják az orosz nukleáris erők egyik oszlopának, és a kilencvenes években kezdődött kidolgozása az egyik legköltségesebb orosz fegyverfejlesztési projekt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.