Az iráni külügyminiszter sürgette a globális pénzügyi rendszerhez való hozzáférést

Teherán |

<p>Irán fő célja az atomprogramjáról a nagyhatalmakkal folytatott tárgyalásokon az volt, hogy biztosítsa hozzáférését a globális pénzügyi rendszerhez és az Egyesült Államoknak többet kell tennie a bankszektorhoz való hozzájutást gátló akadályok eltávolításához - jelentette ki Mohammed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter szombaton Teheránban, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével, Federica Mogherinivel tartott közös sajtóértekezleten.</p>

"Irán és az EU nyomást fog gyakorolni az Egyesült Államokra, megkönnyítendő a nem amerikai bankok együttműködését Teheránnal" - mondta Zaríf az iráni állami televízió által egyenesben közvetített sajtóértekezleten.

"Lényegbevágó, hogy a másik fél, különösen az Egyesült Államok ne csak papíron, hanem a gyakorlatban is teljesítse vállalásait, és távolítsa el az akadályokat, főként a bankszektorban" - hangsúlyozta az iráni külügyminiszter. "Az iráni embereknek érzékelniük kell a nukleáris megállapodás eredményeit" - tette hozzá.
    
"Európai és egyben iráni érdek is, hogy a bankok nyissanak Irán felé, legyenek bizalommal iránta, könnyítsék meg és támogassák ezt az új gazdasági együttműködést" - mondta Mogherini.
    
A globális pénzügyi rendszerhez való iráni hozzáférést sürgette pénteken Washingtonban az iráni központi bank kormányzója, Valiollah Szeif is, aki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tavaszi ülésszakán vesz részt, s kijelentéseit egy, a találkozóval párhuzamosan zajló rendezvényen fogalmazta meg. A Fehér Ház erre úgy reagált, hogy ez nem része a nukleáris megállapodásnak.
    
Mogherini az Európai Bizottság hét tagja kíséretében tesz egynapos látogatást Iránban. A tárgyalások napirendjén szerepelt egyebek között az EU és Teherán közötti gazdasági együttműködés kiépítése, az EU-intézmények teheráni állandó képviseleteinek megnyitása, a szíriai helyzet, de Mogherini felvetette az emberi jogok helyzetét is Iránban. 
    
A tárgyalásokról kiadott közös közlemény szerint az EU egyelőre egy kapcsolattartó csoportot küld Teheránba, azzal a távlattal, hogy az később teljes jogú diplomáciai képviseletté fejlődik. Az év második felében a felek kölcsönösen kereskedelmi képviseleteket létesítenek, és Brüsszel támogatni fogja Iránt abban a törekvésében, hogy a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) tagjává váljon.
    
Az emberi jogokat illetően Mogherini kijelentette, hogy az EU továbbra is ragaszkodni fog elveihez az Iránnal zajló párbeszéd során. Az EU-t különösen aggasztja az Iránban tavaly végrehajtott több mint 1000 kivégzés, a ballisztikus rakétákkal végrehajtott iráni kísérletek és a feketelistákon szereplő fegyveres szervezetek teheráni pénzügyi támogatása. 
    
Mogherini megismételte, hogy nem tekinti a nukleáris megállapodás megsértésének a legutóbbi iráni rakétakísérleteket, bár hozzátette: ez "nyugtalanító lépés" volt. "Arra bátorítjuk (Iránt), hogy tartózkodjon további hasonló lépésektől" - tette hozzá.
    
Mogherini hangsúlyozta, hogy a nukleáris megállapodás fontos a közel-keleti biztonsági helyzet szempontjából, és a két fél együtt fog működni a térségbeli párbeszéd előmozdítása végett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?