Az Európai Konvent

Az európai uniós intézmény- és jogrendszeri reform előkészítésével megbízott testület, vagyis az Európai Konvent korszakos újítása, hogy az előkészítés ne zárt körben, a tagállamok kormányai közt, a színfalak mögött folyjék, hanem nyílt, átlátható, demokratikus keretben, széles résztvevői körrel.

Az európai uniós intézmény- és jogrendszeri reform előkészítésével megbízott testület, vagyis az Európai Konvent korszakos újítása, hogy az előkészítés ne zárt körben, a tagállamok kormányai közt, a színfalak mögött folyjék, hanem nyílt, átlátható, demokratikus keretben, széles résztvevői körrel. Tekintélyes múltjának ellenére az EU még mindig küzd azzal a problémával, hogy önnön működését a tagállamok lakossága előtt átláthatóbbá, követhetőbbé, érthetőbbé, bizonyíthatóbbá tegye, emberközelibbé váljon, és ne valamiféle szuperbürokráciaként tartsák számon. A tagállamok vezetői 2001. december 15-én Brüsszelben fogadták el az Európa jövőjéről szóló, úgynevezett laekeni nyilatkozatot, amely létrehozta a konventet. A testület tavaly február 28-án tartotta alakuló ülését. Jelenleg az uniós hatáskörök megosztásának, az uniós eszközrendszer egyszerűsítésének, az átláthatóságnak, a hatékonyság fokozásának és az európai polgárok alkotmányának témakörében tárgyalnak.A konvent létszáma 105 fő, ezen belül a 15 tagállam és a 13 tagjelölt ország egy-egy kormányképviselőt delegál a testületbe, 30 fő reprezentálja a tagállamok, 26 a tagjelöltek nemzeti parlamentjeit. 16 európai parlamenti képviselő is részt vesz a konventben, 2 személy képviseli az Európai Bizottságot. Megfigyelőként meghívást kapott a testületbe a Gazdasági és Szociális Bizottság 3 képviselője, a Régiók Bizottsága 6 képviselője, az európai szociális partnerek 3 képviselője, valamint az európai ombudsman is. A testületben Valéry Giscard d’Estaing volt francia államfő elnököl. A jelenlegi állás szerint már bizonyos, hogy konvent munkájának végeredménye egy alkotmányos szerződés tervezete lesz, amely sok tekintetben új alapokra helyezné az unió működését, és amelyről a tagállamoknak kell majd kimondaniuk a végső szót. Felvetették a kettős állampolgárság (nemzeti és európai) gondolatát is. Az alkotmány magában foglalná az alapvető jogok chartáját is. A vázlat az alternatívák felsorolásának szintjén már kitért az uniós intézmények és azok hatáskörének jövőbeni képére is. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?