Az EP az EU-csatlakozási tárgyalások megkezdését sürgeti Ukrajnával és Moldovával

Az EP az EU-csatlakozási tárgyalások megkezdését sürgeti Ukrajnával és Moldovával

Az Európai Parlament szerdán megszavazott állásfoglalásban arra szólította fel az európai uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanácsot, hogy csütörtökön kezdődő ülésén döntsön a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről Ukrajnával és a Moldovával.

A képviselők szerint bizonyos reformlépések megtétele esetén Bosznia-Hercegovinával is meg kellene kezdeni a csatlakozási tárgyalásokat, Georgiának pedig meg kellene adni a tagjelölti státuszt.

Az állásfoglalást megszavazó képviselők felszólították az EU-tagországok vezetőit, hogy haladéktalanul fogadjanak el tárgyalási keretet a nyugati-balkáni országokkal összefüggésben, a csatlakozási tárgyalások gyors megkezdése érdekében, amint az egyes tagjelölt országokra vonatkozó követelmények teljesülnek.

Az EU-nak egyértelmű határidőket kellene szabnia a tagjelölt országok számára, hogy az évtized végéig lezárják az uniós csatlakozási tárgyalásokat – hangsúlyozzák az állásfoglalásban. Ugyanakkor kiemelik azt is, hogy a tagság eléréséhez nem szabad gyorsított eljárást bevezetni.

A képviselők szükségesnek tartják a koppenhágai kritériumok teljesülését, amelyek biztosítják a tagjelölt és potenciális tagjelölt országok következetes és tartós elkötelezettségét a demokrácia és a jogállamiság irányába.

A megszavazott dokumentumban „határozottan elítélik” Orbán Viktor miniszterelnöknek az Ukrajnával folytatott csatlakozási tárgyalások megkezdésére vonatkozó kijelentéseit, valamint Budapest Koszovóval kapcsolatos politikájának megváltozását. „Orbán Viktor kijelentései akadályozzák az EU bővítési folyamatát” – figyelmeztetnek a képviselők, akik emlékeztették az uniós kormányok képviselőiből álló Tanácsot arra, hogy negatív következményei lehetnek annak, hogy 2024 júliusában Magyarország veszi át a soros elnökséget.

Az állásfoglalásban hangsúlyozzák továbbá, hogy a bővítési folyamattal párhuzamosan belső uniós reformokra van szükség annak érdekében, hogy az Európai Unió hatékonyabban tudja integrálni az új tagokat, egyebek között a minősített többségi szavazás bevezetésével, amely a kül- és biztonságpolitikai döntésekre, valamint a csatlakozási folyamat szempontjából releváns területekre is vonatkozna.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?