<p>Az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedd esti zárt ajtók mögötti ülésén felszólította Líbiát, hogy haladéktalanul hagyjon fel az erőszakcselekményekkel, és egyben elítélte, hogy az észak-afrikai ország hatóságai leszámolnak a rendszerellenes tüntetőkkel.</p>
Az ENSZ BT az erőszakcselekmények beszüntetésére szólította fel Tripolit
Maria Luiza Ribeiro Viotti, Brazília ENSZ-nagykövete, a BT soros elnöke olvasta a fel azt a nyilatkozatot, amelyben a civil lakosság elleni erőszak beszüntetése mellett a testület azt is követeli Tripolitól, hogy tegyen eleget a békés tüntetők jogos követeléseinek, és vállalja a lakosság megvédelmezésének a felelősségét. A nemzetközi közösségtől humanitárius segítségnyújtást kért Líbiának a BT.
Rosemary DiCarlo, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövetének a helyettese az ülés után kijelentette: a világ közössége egyértelmű és egyöntetű jelét adta annak, hogy elítéli a líbiai civilek elleni erőszakot.
A BT a líbiai válsággal foglalkozó kedd reggeli ülésén eljárási kérdésekkel foglalkozott, és főként azt vizsgálta, hogy joga volt-e a líbiai ENSZ-nagykövet helyettesének a testület intézkedését kérni.
Ibrahim Dabbasi helyettes nagykövet és a líbiai ENSZ-misszió más diplomatái hétfőn bejelentették, hogy nem szolgálják többé Moammer Kadhafi líbiai vezető kormányát, és ezentúl a líbiai népet képviselik a világszervezetben.
Dabbasi állítása szerint olyan információk birtokába jutott, amelyek szerint Líbia nyugati részén támadást indítottak a polgári lakosság ellen.
A líbiai belügyminiszter bejelentette, hogy átállt a tüntetőkhöz, és támogatja a "Február 17. forradalmat" - közölte kedden az al-Dzsazíra arab hírtelevízió.
A tévé egy amatőr videofelvételt közvetített, amely Abdel Fattah Junesz al-Abidi belügyminisztert íróasztalánál ülve mutatta, amint felolvassa a nyilatkozatát, és sürgeti a líbiai hadsereget, hogy csatlakozzon a néphez és annak "legitim követeléseihez".
Abidi leszögezte: nincs kétsége a nép követeléseinek őszintesége felől. Felszólította a fegyveres erőket, hogy vállaljanak szolidaritást a forradalommal.
A felkelés kirobbanása óta számos líbiai vezető, miniszter, diplomata és magas beosztású katona mondott le tisztségéről, tiltakozva az ellen, hogy a Kadhafi-rezsim kegyetlenül leszámol a tüntetőkkel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.