<p>Mindenképpen meg kell őrizni a transzatlanti kapcsolatok jelentőségét, az európai országoknak arra kell törekedniük, hogy az Egyesült Államok továbbra is fontos szövetségesük maradjon, mert nélküle nem sokat érne a NATO - mondta Janne Haaland Matlary, az Oslói Egyetem oktatója a Magyar Külügyi Intézetben hétfőn tartott előadásában.</p>
Az Egyesült Államok nélkül nem sokat érne a NATO
A szakértő kiemelte, az elmúlt években Európa már hozzászokott ahhoz, hogy minden problémát diplomáciai úton próbáljon megoldani, a védelmi képességek fejlesztése háttérbe szorult. Viszont úgy tűnik, az Egyesült Államok a jövőben több figyelmet szánna az Európán kívüli térségeknek, és álláspontja szerint csak akkor avatkozik be egy konfliktusba, ha ezt kívánja a nemzeti érdeke - mutatott rá. Emlékeztetett: az iraki és az afganisztáni missziók is azt bizonyították, hogy az ilyen szerepvállalások nagyon elhúzódhatnak, sok áldozattal járhatnak, ezért Washington nem akar ismét hasonló helyzetbe bonyolódni. Az Egyesült Államok már nem feltétlenül akar élen járni minden konfliktus megoldásában, ezért a többi ország sem számíthat már arra, hogy ha valami gond adódik, az Egyesült Államok biztosan segít - hívta fel a figyelmet. Úgy véli, Washington célja, hogy elérje, Európa a védelmi képességek tekintetében olyan szintre kerüljön, hogy meg tudja védeni magát, ne legyen szüksége az amerikaiakra. A védelmi képesség fontos, hiszen csak akkor lehet igazán szuverén egy állam, ha képes megvédeni a területét - közölte. Felidézte, hogy sok európai országban csökkentik a védelmi kiadásokat, pedig ezzel egy idő után már a védelmi képességet is súlyosan veszélyeztetik. Példaként említette, hogy ha már csak két tengeralattjárója van egy országnak, az olyan, mintha már nem is lenne egyáltalán tengeralattjárója. Ha az Egyesült Államok valóban kevesebb figyelmet szentel Európának, egy másik országnak kellene átvennie a vezető szerepet a NATO-ban - mondta. Úgy látja, Németország nem akarja ezt a feladatot vállalni. Valójában csak két ország lenne képes és hajlandó aktívan segíteni a NATO munkáját: Franciaország és Nagy-Britannia - vélekedett. Kiemelte, a hangsúlyeltolódással az Egyesült Államok külpolitikájában Európa egy igen bizonytalan környezetben maradhat magára: a szíriai, az iráni, a líbiai és a nyugat-balkáni helyzet is kockázatot jelenthet. Kérdéses az is - mondta -, hogy Európa alakítani akarja-e az eseményeket maga körül, vagy inkább kivár, és csak reagál az újabb fordulatokra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.