Az egész világot sokkolja a moszkvai merénylet

Brüsszel/Washington/Budapest |

<p>Elítélte Barack Obama amerikai elnök a moszkvai metrórobbantásokat, és részvétét fejezte ki az orosz népnek. "Az amerikai nép Oroszország népével együtt áll szemben az erőszakos szélsőségességgel és a gyalázatos terrortámadásokkal" - állt a washingtoni Fehér Ház közleményében. A NATO, az Európai Unió, valamint az Európa Tanács vezetői is nyilatkozatban ítélték el a moszkvai merényleteket.</p>

Anders Fogh Rasmussen, az észak-atlanti szervezet főtitkára hangsúlyozta, hogy az ilyen terrortámadásokat semmi sem igazolhatja. Rasmussen részvétét nyilvánította az áldozatok családjainak, a sérülteknek pedig mielőbbi felépülést kívánt.
A NATO - hangsúlyozta - továbbra is elkötelezett amellett, hogy együttműködjön Oroszországgal a nemzetközi terrorizmus elleni harcban.
Jerzy Buzek, az Európai Parlament (EP) elnöke azt emelte ki, hogy a polgári személyek ellen elkövetett terrorcselekményeket semmivel sem lehet mentegetni. Buzek az EP nevében minden lehetséges támogatást felajánlott az orosz hatóságoknak a vizsgálathoz és a felelősök bíróság elé állításához.
José Manuel Barroso, az EU legfőbb végrehajtó testületének, az Európai Bizottságnak az elnöke úgy fogalmazott: nem engedhető meg, hogy az erőszak kerekedjen felül a szabadságon és a demokrácián. Az EU határozottan az orosz hatóságok mellett áll a terrorizmus minden formája elleni küzdelemben - tette hozzá.
Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szintén legmélyebb együttérzéséről biztosította az áldozatok családjait és az orosz népet.
Thorbjorn Jagland, a strasbourgi székhelyű Európa Tanács főtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy a terrorcselekmények elkövetői véletlenszerűen választják ki áldozataikat, de végül is a közös szabadságot veszik célba. Ilyen formán a moszkvai támadások "valamennyiünk ellen irányulnak" - állapította meg.
Az Európai Unió elnöki teendőit jelenleg ellátó Spanyolország kormányfője, José Luis Rodríguez Zapatero részvéttáviratában azt írta, hogy Spanyolország maga is évek óta küzd a "terrorista babársággal".
Megdöbbenésének és felháborodásának adott hangot a Törökországban tartózkodó Angela Merkel kancellár, aki részvétét nyilvánította az orosz államfőnek. A kormány álláspontját ismertetve Guido Westerwelle külügyminiszter az ártatlan polgári személyek elleni támadásokat iszonytatónak nevezte, hangsúlyozva, hogy azok semmivel sem igazolhatók. A miniszter Németország szolidaritásáról biztosította Oroszországot, és együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. Westerwelle reményét fejezte ki, hogy a tetteseket hamarosan kézre kerítik.
Nicolas Sarkozy francia államfő "gyáva és becstelen" tettnek nevezte a támadást, míg külügyminisztere, Bernard Kouchner Párizs teljes szolidaritásáról biztosította Oroszországot és reményét fejezte ki, hogy az orosz hatóságok mindent megtesznek a "barbár tettek" elkövetőinek felkutatása és bíróság elé állítása érdekében. Hozzátette, hogy hamarosan személyesen is támogatásáról biztosítja orosz kollégáját, mivel este kezdődik a G8-csoport külügyminisztereinek kétnapos találkozója a kanadai Gatineau-ban.
Élesen elítélte Lech Kaczynski lengyel államfő a merényletet. Szolidaritásáról biztosította Dmitrij Medvegyev orosz elnököt és barbár tettnek minősítette a robbantásokat. Közölte, hogy Lengyelország szolidaritásáról szeretné biztosítani az orosz népet, és támogatja a terrorizmus felszámolását célzó intézkedéseket. Kaczynski szerint a moszkvai merényletek megerősítik, hogy szükség van az együttműködésre egy széles terroristaellenes koalíció keretein belül az egész nemzetközi közösség érdekében.

Jan Fischer cseh kormányfő "a gyűlölet elítélendő tettének" nevezte a merényletet. Dalia Grybauskaite litván államelnök is döbbenetének adott hangot, Urmas Paet észt külügyminiszter pedig azt hangsúlyozta, hogy "semmi sem igazolja" a robbantásokat.
Táviratban fejezte ki részvétét Bajnai Gordon miniszterelnök Vlagyimir Putyin orosz kormányfőnek a hétfői moszkvai metrórobbantások áldozatai miatt, hangsúlyozva, hogy Magyarország határozottan elítéli a merényleteket. A kormányfő kifejezte Magyarország elkötelezettségét a terrorizmus elleni nemzetközi összefogás és együttműködés mellett.

Megdöbbenését fejezte ki az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke. Németh Zsolt (Fidesz) a duma külügyi bizottsága elnökének, Konsztantyin Koszacsovnak küldött levelében "gyáva terrortámadásnak" nevezte a történteket. Németh Zsolt a magyar demokratikus közvélemény nevében biztosította kollégáját arról, hogy Magyarország szolidáris az orosz néppel és az áldozatok hozzátartozóival.    Avigdor Lieberman izraeli külügyminiszter orosz kollégájának, Szergej Lavrovnak küldött részvéttáviratában azt emelte ki, hogy "egyetlen ország sem élvez védettséget a szélsőségesek támadásaival szemben" és "a terrorizmus elleni küzdelem globális küldetés".
Elítélte a merényletet Bassár el-Aszad szír elnök is, aki szerint "fontos, hogy szilárd elvek szülessenek, amelyek alapján fel kell venni a harcot a terrorizmus bármely formája ellen, bárhol is üsse fel a fejét".

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?