<p>Váratlanul az etnikai konfliktus sújtotta Arakán szövetségi államba látogatott Aung Szan Szú Kjí mianmari vezető csütörtökön.</p>
Aung Szan Szú Kjí meglepő lépést tett
Ez volt Szú Kjí első hivatalos látogatása a térségben azóta, hogy a kormányerők augusztus 25-én muszlim szélsőségesek összehangolt támadásaira válaszul megindították műveleteiket a térségben. Az elmúlt két hónapban összesen hatszázezer muszlim rohingja menekült a szomszédos Bangladesbe a buddhista többségű Mianmar kormányerőinek kegyetlenkedései elől.
Az államtanácsos egynapos látogatása során több települést keres fel, köztük a tartományi fővárost, Szittvét, valamint Maungdavot és Buthiduangot - mondta el Zav Htaj kormányszóvivő.
A legtöbb rohingja Maungdavból menekült el. Szú Kjít több magas rangú tisztségviselő is elkísérte útjára.
A gyakorlatilag kormányfői feladatokat ellátó politikus azt kérte a helyiektől csütörtökön, hogy ne ellenségeskedjenek egymással.
"Több ember összegyűlt az úton" - mondta Chris Leva, egy jogvédő és tanácsadó csoport munkatársa. Leva szerint egy rohingja vallási vezető is jelen volt. Szú Kjí megállította az autóját, és váltott néhány szót a jelenlévőkkel - tette hozzá.
"Három dolgot mondott: éljetek békében, ne ellenségeskedjetek, és a kormány segíteni fog rajtatok" - állította.
A Nobel-békedíjjal kitüntetett mianmari vezető sokáig némán tűrte a nemzetközi közösség bírálatait a rohingjákkal szembeni túlkapásokat illetően, és csak szeptember közepén nyilatkozott először, türelmet kérve. Szú Kjí egy októberi televíziós beszédében azt mondta: a mianmari kormány célul tűzte ki a rohingja kisebbség Bangladesbe menekült tagjainak visszatelepítését és segítését, valamint az általuk lakott Arakán szövetségi állam fejlesztését, és a tartós béke megteremtését.
Arakánban mintegy egymillió kisebbségi élt gyakorlatilag teljes jogfosztottságban, mivel a mianmari vezetés Bangladesből érkezett illegális bevándorlónak tekinti őket, és állampolgárságot sem hajlandó adni nekik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.