<p>A Kossuth Lajos téri zászlófelvonással és a tisztavatással kezdődnek a központi rendezvények szerdán Budapesten, az augusztus 20-i állami ünnepen. Az államalapítás emléknapján országszerte ünnepségeket tartanak, a legtöbb településen szentmise, kenyérszentelés és családi programok is kísérik az önkormányzati rendezvényeket. A fővárosban az ünnepi szentmise délután öt órakor kezdődik a Szent István-bazilika előtt, a szertartás a Szent Jobb-körmenettel zárul.</p>
Augusztus 20. - Állami és egyházi rendezvények Magyarországon
Szerda reggel a Kossuth téren Magyarország nemzeti lobogójának felvonásával és tisztavatással kezdődnek az ünnepi rendezvények. A zászlófelvonást megelőzően, 8 óra után pár perccel katonai bemutatókkal és zenével várják az érdeklődőket a Parlament előtti térre. Hende Csaba honvédelmi miniszter köszöntője után a honvédtisztjelöltek leteszik esküjüket, majd Áder János köztársasági elnök mond ünnepi beszédet.
A legmagasabb magyar állami kitüntetést, a Szent István Rendet idén Rubik Ernő feltaláló és Kertész Imre író veheti át Áder János köztársasági elnöktől. A Magyar Szent István Rend ünnepélyes átadása 11 órakor lesz a Sándor-palotában.
Az ünnepi szentmise délután öt órakor kezdődik a Szent István-bazilika előtt, ahol Orosch János nagyszombati érsek mondja a szentbeszédet. A Szent István-napi ünnepi szentmisét Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek vezetésével mutatják be. A szertartás a 18 órakor kezdődő Szent Jobb-körmenettel zárul.
A nemzeti ünnep alkalmából koncertekkel várják a látogatókat Budapesten. A Parlamentben 10-től 16 óráig nyílt napot tartanak. A Magyar Pékszövetség 14 órától a Szent István-szobornál bemutatja a Szent István-napi kenyeret, az ország első számú kenyerét. Az eseményen részt vesz Septe József, a szövetség elnöke, az idei nyertes Várkapitány kenyerét Kurdi András pékmester mutatja be.
Kora délután, 14.30-kor indul a fővárosban a Mesterek felvonulása és ünnepélyes kenyéráldás. Az ország különböző részeiből érkező mesteremberek, hagyományőrző és gyermek táncosok részvételével tartandó felvonulás az Oroszlános udvartól a Dísz tér-Tárnok utca-Szentháromság tér útvonalon halad, és a Szent István-szoborhoz érkezik. Ünnepi köszöntőt mond Nagy Gábor Tamás, az I. kerület polgármestere, a kenyeret Fejes Csaba, a Mátyás-templom káplánja áldja meg.
Az állami rendezvények az este kilenc órakor kezdődő, budapesti ünnepi tűzijátékkal zárulnak. Több Balaton-parti település is rendez tűzijátékot, ezeket hajójáratokról is lehet majd nézni. A fővárosi rendezvények mellett a nap folyamán számos vidéki és a határon túli magyarlakta településen tartanak családi programokkal kísért megyei és települési önkormányzati ünnepséget, ökumenikus istentiszteletet, szentmisét, tűzijátékot.
Bicskén a reggel 8 órakor kezdődő szentmisét követően L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, Tessely Zoltán országgyűlési képviselő, Bicske polgármestere és Pálffy Károly alpolgármester leleplezi a Szentháromság templom szoborfülkéiben elhelyezett Szent II. János Pál pápa és Boldog Kalkuttai Teréz anya szobrát, Lestyán-Goda János szobrászművész alkotásait. Köszöntőt mond L. Simon László.
Kiskunfélegyházán 10 órakor mond ünnepi beszédet Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, ezt követően megkoszorúzzák a Szent István-szobrot, és ünnepi szentmisét celebrál Gyulay Endre püspök. Szent István király tiszteletére 10 órától kenyérszentelést és áldást, honosítási ünnepséget tart a hódmezővásárhelyi önkormányzat. Ünnepi beszédet mond Almási István polgármester és Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. Az új kenyeret megszenteli Kiss-Rigó László, a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspöke, áldást mond Bán Csaba ótemplomi református lelkész.
Egerben szintén délelőtt kezdődik a Szent István-napi megemlékezés, amelyen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mond köszöntőt, és felavatja az országzászlót. Később felavatják Hibay Károly orvos emléktábláját, majd Ternyák Csaba érsek mutat be ünnepi szentmisét a székesegyházban, a városi díszünnepséget követően pedig utcabál veszi kezdetét.
Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára délelőtt Budakalászon mond ünnepi beszédet. Délután Sárospatakon a Szent István királyra emlékező ünnepségen Trócsányi László igazságügyi miniszter mond beszédet, majd megáldják az új kenyeret és kitüntetéseket adnak át.
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark egész napos hagyományőrző programokat, 14 órakor megemlékező ünnepséget rendez. Ünnepi beszédet mond Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár. A rendezvény keretében Magyar Anna, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke átadja a Csongrád Megyei Önkormányzat elismeréseit. Az új kenyeret megszenteli Kiss-Rigó László megyés püspök.
Augusztus 20. az egyik legrégibb magyar ünnepnap: Szent István király napja, a keresztény magyar államalapítás, a magyar állam ezeréves folytonosságának emléknapja. egyben az új kenyér ünnepe is.
Uralkodása idején I. István még augusztus 15-ét, Nagyboldogasszony napját avatta ünneppé, ekkorra hívta össze Fehérvárra a királyi tanácsot és tartott törvénynapot. Élete végén a beteg király ezen a napon ajánlotta fel az országot Szűz Máriának, és 1038-ban ő maga is azon a napon halt meg. Az ünnep dátumát Szent László király tette át augusztus 20-ára, mert 1083-ban VII. Gergely pápa hozzájárulásával ezen a napon emeltették oltárra I. István relikviáit a székesfehérvári bazilikában, ami a szentté avatásával volt egyenértékű.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.