Aránytalan az agrártámogatások eloszlása

Brüsszel/Pozsony. Évi 100 ezer eurótól 10 százalékkal, évi 200 ezer eurótól 20 százalékkal, évi 300 ezer eurótól 30 százalékkal csökkennének a közvetlen kifizetések, mondta az EU mezőgazdasági biztosa, Mariann Fischer Boel hétfőn.

Az EU átlagában a gazdálkodó szervezetek és egyének 0,33 százaléka kap évente 100 ezer eurónál több közvetlen kifizetést az EU mezőgazdasági költségvetéséből, de az élen járó Nagy-Britanniában ez az arány 3,76 százalék. Nagy-Britanniában – az EU legutóbbi, 2005-ös statisztikája szerint – 6090 mezőgazdasági vállalkozás kap 100 ezer eurónál többet. A második helyezett ebben Németország, ott 5310 mezőgazdasági nagyüzem, a harmadik helyezett Franciaországban 3560 mezőgazdasági nagyüzem kap évente 100 ezer eurónál többet. Mariann Fischer Boel olyan javaslat előterjesztését tervezi, mellyel csökkentenék a legmagasabb összegű támogatásokat. A 100 ezer eurót meghaladó kifizetéseket 10, a 200 ezret 20, a 300 ezret 30%-kal kurtítanák meg. A részletes javaslatot novemberben terjeszti elő a mezőgazdasági biztos.

Magyarországon 300 vállalkozás kapott 2005-ben 100 és 200 ezer euró közötti, 50 vállalkozás 200 és 300 ezer euró közötti, 20 vállalkozás 300 és 500 ezer euró közötti és 10 vállalkozás 500 ezer eurónál több ilyen támogatást, az EU statisztikája szerint. A 100 ezer eurónál többen részesült vállalkozások az összes magyar mezőgazdasági vállalkozás 0,18 százalékát tették ki. Magyarországon a tipikus támogatás nulla és 1250 euró között van: a vállalkozások 83,72 százaléka volt ebben a csoportban 2005-ben.

Az EU által közzétett 2005-ös adatokból az is kiderül, hogy a 25 tagállamban a gazdálkodók 62,8%-a 1250 eurónál alacsonyabb támogatást kapott, ami a teljes támogatási keretnek csupán a 4,9%-át tette ki. Szlovákiában ennél is nagyobb az aránytalanság a kifizetések eloszlásában: 2005-ben a gazdák 75,4%-a részesült 1250 eurónál alacsonyabb támogatásban, azonban ők együtt csupán a kifizetések 2,7%-át kapták meg. Ellenben a legnagyobb, a teljes keret 30,5%-át kitévő pénzcsomagot is csupán a termelők 2,9%-a vágta zsebre. Ezzel egyébként Szlovákia a listavezető a közvetlen támogatások legaránytalanabb eloszlásában.

Közben az EU mezőgazdasági miniszterei hétfőn elhatározták, hogy 2009-től kötelező a mezőgazdasági támogatások részletes nyilvánosságra hozatala az interneten. Tizennégy országban, köztük Szlovákiában, már megtalálhatók ezek az adatok a világhálón – ezekből kiderül például, hogy Nagy-Britanniában az uralkodó Windsor-ház mezőgazdasági vállalkozásai évente 147 ezer fontnak megfelelő közvetlen kifizetést kapnak az EU-tól –, más országokban nem egységes a nyilvánosságra hozatal.

Levédett kürtöskalács

Brüsszel. Az Európai Bizottság Szlovákia kérésére az EU-s eredetvédelmi védjeggyel ellátott termékei közé sorolja a szakolcai kürtöskalácsot (Skalický trdelník). Szlovákia indítványa ellen egyetlen tagállam sem fellebbezett, így a termék rövid időn belül megkapja az uniós védjegyet. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?