Washington. Észak-Korea működésképtelenné tette az egyik atomreaktorát nemzetközi ellenőrzés céljából figyelő műholdas kamerarendszert, mire az Egyesült Államok figyelmeztette, ne indítsa újra egy korábbi megállapodás értelmében befagyasztott nukleáris programját.
Áram vagy plutónium?
Washington. Észak-Korea működésképtelenné tette az egyik atomreaktorát nemzetközi ellenőrzés céljából figyelő műholdas kamerarendszert, mire az Egyesült Államok figyelmeztette, ne indítsa újra egy korábbi megállapodás értelmében befagyasztott nukleáris programját. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szombaton közölte, hogy Phenjan akadályozza a njongbjongi atomerőmű megfigyelőrendszerének működését. A reaktort azért figyelik, mert alkalmasnak tartják arra, hogy fegyverekben használatos dúsítású plutóniumot állítson elő. Észak-Korea tegnap megerősítette, hogy eltávolítja a megfigyelőrendszert, és megkezdi a reaktorok működtetését abból a célból, hogy elektromos energiát nyerjen. A NAÜ figyelmeztette Észak-Koreát, hogy állítsa helyre az ellenőrzőrendszert, ne indítsa be a rektort, mielőtt megtenne minden szükséges biztonsági intézkedést, és a továbbiakban tartózkodjon az egyoldalú lépésektől. Az amerikai külügyminisztérium egy szóvivője elmondta, Washington arra sürgeti Észak-Koreát, hogy ne indítson újra egyetlen rektort sem, hanem tartsa magát az ennek ellenkezőjét rögzítő 1994-es kétoldalú megállapodáshoz. Hozzátette, Washington akkor dönt az esetleges viszontintézkedésről, ha pontosan kiderül, milyen lépéseket tesz Észak-Korea az említett egyezmény ellenében. Észak-Korea ősz elején maga jelezte, hogy megsérti az egyezményt: mint később kiderült, ezzel az volt a célja, hogy meg nem támadási egyezményt csikarjon ki az őt a gonosz tengelyéhez tartozónak minősítő Washingtontól. Válaszul az Egyesült Államok beszüntette az 1994-es megállapodás alapján rendszeresített olajszállításait, amire viszont Phenjan azzal reagált, hogy közölte, felújítja atomprogramját. Amerikai illetékesek ezzel együtt pénteken azt közölték, egyelőre nincs jele, hogy Észak-Korea be is váltja ezt a fenyegetését, amelynek első számú célja egyes elemzők szerint az időközben lebonyolított dél-koreai választás befolyásolása volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.