Brüsszel. Az amerikai elnök csaknem félszáz kérést terjesztett az Európai Unió elé, az EU-nak arra a kérdésére válaszolva, hogyan segítheti Washington terrorizmusellenes harcát.
Amerikai kívánságlista
Brüsszel. Az amerikai elnök csaknem félszáz kérést terjesztett az Európai Unió elé, az EU-nak arra a kérdésére válaszolva, hogyan segítheti Washington terrorizmusellenes harcát.
Brüsszeli sajtóértestülések szerint a bizalmasan kezelt iratot a múlt héten juttatta el az USA Guy Verhofstadt belga miniszterelnöknek és Romano Prodi EB- elnöknek. Az amerikai kívánságlista igen széles területet ölel fel. A javaslatok között vannak olyanok, amelyek megvalósítását az unió már el is kezdte; mások viszont teljesen újszerűek, egyesek pedig problematikusak, sőt valószínűleg elfogadhatatlanok az EU számára. Bush kérte például, hogy a tizenötök teremtsenek lehetőséget a gyanúsított vagy vád alá helyezett személyek USA-ba történő kiadatására. Javasolta továbbá, hogy az USA-ra is terjesszék ki a kettős vád alá helyezés követelményének megszüntetését, amelyet a hét végi genti csúcson született megállapodás alapján egymás között már kilátásba helyeztek. De ez olyan személyek kiadatásával is járhatna, akikre Amerikában halálos ítéletet is kiszabhatnak – márpedig ez elfogadhatatlan az EU-országok számára. Aggályosnak bizonyulhat az a kérés is, hogy az EU vizsgálja felül a személyes adatok védelmének általa alkalmazott rendszerét. Európa ugyanis szigorúbb adatvédelmi eljárásokat alkalmaz, mint Amerika. Uniós diplomaták zavarónak tartják, hogy az elnök levelében nem sok jele van a viszonosságra való készségnek. Nincs benne utalás például arra, hogy Washington is megosztaná információit az EU-val, vagy hogy szándékában állna csatlakozni a biológiai fegyverek betiltásáról szóló új egyezményhez. Pénzügyi téren többek között azt kéri, hogy az unió ossza meg vele a feltételezett terroristák számláira és tranzakcióira vonatkozó valamennyi információját, továbbá szeretné elérni, hogy az EU-országok és a tagjelöltek nemzeti rendőri szervei és bíróságai közvetlenül is együttműködhessenek az amerikai társszervekkel. A gazdasági kapcsolatokra vonatkozóan annak szavatolását kéri, hogy a tagjelölt országok, különösen Ciprus és Málta vezessenek be hatékony exportellenőrzési rendszert. Diplomáciai síkon Washington támogatást kér a terroristáknak továbbra is menedéket nyújtó államok pénzügyi, gazdasági és politikai elszigeteléséhez.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.