Alapvető nézetkülönbségek

<p>Belfast. A politika által szított megosztottság lehetetlenné teszi a társadalmi szintű együttműködést, és az Észak-Írországban elért megbékélés jelentőségét éppen ez adja – mondta tegnap Belfastban az amerikai elnök.</p>

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

Barack Obama, aki a nyolc legnagyobb ipari hatalom (G8) – vagyis a vendéglátó Egyesült Királyság mellett az Egyesült Államok, Oroszország, Németország, Franciaország, Kanada, Olaszország és Japán – tegnap kezdődött észak-írországi csúcstalálkozójára érkezett a tartomány fővárosába, hivatalos programja első mozzanataként 1800 tizenéves fiatalból álló közönség előtt mondott beszédet, méltatva a katolikus és a protestáns közösség által az elmúlt 15 évben megtett utat. Az elnök az észak-írországi megbékélési folyamat ütemét illusztrálandó hangsúlyozta, hogy az amerikai társadalom még a több százezer emberéletet kioltó polgárháború után egy évszázaddal sem volt teljesen egységes.

Az adóelkerülés elleni közös fellépés és ezzel kapcsolatban az átláthatóbb adószabályozás szerepel a világgazdaság összteljesítményének több mint a felét adó nyolc vezető ipari hatalom kétnapos csúcstalálkozójának hivatalos napirendjén. Az előzetes várakozások szerint ugyanakkor az értekezlet fő vitatémája Szíria.

Londoni sajtóértesülések szerint Barack Obama amerikai elnök a szíriai konfliktus ügyéről négyszemközt is tárgyalni kíván Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az észak-írországi Enniskillen melletti Lough Erne luxus üdülőkomplexumban, a csúcstalálkozó helyszínén, amelyet a rendezvény idejére a szó fizikai értelmében elzártak a külvilágtól.

A vendéglátó brit miniszterelnök, David Cameron már a G8-csúcs előestéjén igyekezett nyomatékosítani a Szíriával kapcsolatos nyugati álláspontot. Cameron a The Guardian című vezető baloldali brit napilapnak a hétvégén kijelentette: a brit kormánynak bizonyítékai vannak arra, hogy a szíriai kormány legalább két alkalommal vegyi fegyvert, szarin ideggázt vetett be a felkelők ellen.

„Nagyon nagy különbségek” vannak a szíriai fejleményekről Nagy-Britannia és Oroszország által kialakított álláspontok között, sőt még annak megítélésében is, hogy kit terhel a felelősség a szíriai vérontásért – mondta az orosz elnökkel folytatott vasárnapi londoni tárgyalásai után a brit kormányfő. Kijelentette ugyanakkor: közös a két ország véleménye abban, hogy Szíriában humanitárius katasztrófa alakult ki, és abban is, hogy békés átmenetre van szükség. Ahhoz azonban, hogy véget érjen „a szíriai lidércnyomás”, Bassár el-Aszad szíriai elnöknek távoznia kell – tette hozzá. Putyin azt mondta: ő úgy látja, hogy „mindkét fél kezéhez vér tapad”. Hozzátette: aligha támogathatók olyanok, akik megölt ellenségeik belső szerveiből esznek, és ezt még filmre is veszik. Az orosz elnök arra az interneten terjedő videofelvételre utalt, amely állítólag azt ábrázolja, hogy egy szíriai ellenzéki fegyveres egy megölt kormánykatona szívét eszi. „Ezeket az embereket akarják támogatni? Ezeknek az embereknek akarnak fegyvereket szállítani?” – tette fel a kérdést Putyin a közös sajtóértekezleten.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?