Aláírták, majd elhatárolódtak az SZDSZ-esek

Budapest. Vihart kavart Kenedi Jánosnak egy fizetett hirdetésként megjelent cikke, illetve az ahhoz tartozó tiltakozóív.

Budapest. Vihart kavart Kenedi Jánosnak egy fizetett hirdetésként megjelent cikke, illetve az ahhoz tartozó tiltakozóív. Az utóbbit aláírók közül néhányan, így Demszky Gábor budapesti főpolgármester, illetve több volt és jelenlegi SZDSZ-es politikus ugyanis elhatárolódnak a – többek között Medgyessy Pétert bíráló és távozását kívánó – cikktől. A titokügyi államtitkár szerint Kenedi „nyitott kapukat dönget” – írta tegnap a Népszava.

„Egy késő Kádár-kori szt-tiszt, aki még saját lelepleződése után tett ígéreteit sem váltja valóra, „internacionalista“ közröhejként vezényli az ország csatlakozását az Európai Unióhoz. És „Medgyessynek mennie kell!“ csakugyan” – írja az Élet és Irodalomban fizetett hirdetésként megjelent cikkében Kenedi János. A kemény hangvételű cikk szerzője „amnesztiát” követel a Kádár-rendszerbeli állambiztonsági papíroknak, és úgy véli, a „kényesebb iratok” sorsáról végső soron Medgyessy Péter közvetlen beosztottjai dönthetnek. Kenedi azzal vádolja a kormányfőt, hogy nem teljesítette 2002. július 19-ei ígéretét („a III/III-as ügyosztály teljes névsorát hozzuk nyilvánosságra..., a hírszerzés, kémelhárítás, katonai elhárítás terén... az anyagokat... tegyük kutathatóvá”). A cikkben erősen bírált Tóth András titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár a lap kérdésére azt mondta: Kenedi nyitott kapukat dönget, a 2003/III. törvény értelmében ugyanis szerinte mindeddig „a legnagyobb mennyiségben, a legnagyobb terjedelemben” kerültek át iratok az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárába. Tóth tájékoztatása szerint két ütemben kerültek át a 70-es és a 80-as évekig terjedő időszak dokumentumai, a harmadik adag átadásának határnapja 2005. február 21. A Kenedi-cikk alatt egy nyilatkozat is áll, amelyben az aláírók együttérzésüket fejezik ki Gyekiczki Andrással (őt jelölte Szili Katalin házelnök a történeti levéltár főigazgató-helyettesének, ezt azonban később visszavonta), és követelik, hogy „az 1944 és 1990 közötti korszak maradandó érték? iratai fölszabaduljanak az állami gyámkodás alól... – az alkotmány szerint”. A nyilatkozatot aláírta több egykori és jelenlegi SZDSZ-es politikus is, például Hack Péter, Horváth Aladár, Kőszeg Ferenc, Rajk László, Haraszti Miklós és Demszky Gábor is. A külföldön tartózkodó budapesti főpolgármester a Népszavának azt mondta, csak a nyilatkozatot írta alá, Kenedi cikkét nem ismerte, ezért ahhoz nem fűz véleményt. Demszky, Haraszti és Rajk tegnap közleményt is kiadott. Ebben tudatják: „Kenedi írásművét, amely a támogatandó ügyön kívül más irányú, szubjektív megállapításokat is tartalmaz, nem kívántuk aláírni”. Kenedi János a szerinte „az aláírók szolidaritásának megbontásával kísérletező médiára” utalva tegnap is keményen fogalmazott: „Úgy tűnik, a sajtó újfent „pártunk és kormányunk“ nyomása alatt áll... Mindez a sajtószabadság elvesztéséhez vezethet.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?