TASR/AP-felvétel
Akik csodálják, azok se szeretik Trumpot
Elemzők szerint a holnapi félidős amerikai választás (az egész képviselőházat és a szenátus csaknem harmadát választják újra) népszavazás lesz Donald Trumpról.
A félidős választások általában helyi ügyekről, helyi jelöltekről szólnak, és kevésbé a mindenkori elnökről. Lara Brown, a George Washington Egyetem szakértője hívta fel a figyelmet, hogy az idei voksolás e tekintetben abszolút rendhagyó. „Az elnökről és a pártjáról szóló népszavazás lesz a választás” – erősítette meg Brown.
A választás és a kampány valóban Trumpról szól, s ő maga teljes erővel vetette bele magát. Miközben személyisége és stílusa a demokrata érzületű szavazókat riasztja és dühíti, a republikánusokat nem zavarja, sőt imádattal vegyes csodálattal ünneplik.
„Trump az idei választás központi alakja” – fogalmazott az Amerika Hangja rádiónak adott interjújában a washingtoni Amerikai Egyetem elemzője, David Barker. „Ő ezt elfogadja, él is ezzel, ő maga is azt akarja, hogy a választás róla szóljon” – tette hozzá.
Az amerikai választók nem szeretik Trumpot, de a politikai eredményeit igen – ez derült ki a The Wall Street Journal és az NBC televízió közös felméréséből. A szavazók ugyan díjazzák a szárnyaló gazdaság eredményeit, a 49 év óta legalacsonyabb mértékű munkanélküliséget, de személy szerint Trump elnököt és stílusát nem szeretik. A megkérdezettek 68 százaléka válaszolta, hogy nem kedveli Trumpot. „Ennek ellenére ahogyan a republikánusok választások iránti érdeklődése erősödik, úgy Trump támogatottsága is 47 százalékosra emelkedett” – hangsúlyozta a lap, megjegyezve, hogy saját táborában a milliárdos üzletemberből lett elnököt jóval nagyobb arányban ismerik el.
Az amerikai gazdaság eredményei alátámasztanák a republikánusok győzelmét a választásokon. A jobboldalon mégis viszonylag erősek az aggodalmak, hogy a párt elveszítheti a többségét – ha a szenátusban nem is, de a képviselőházban igen.
A Fox televízióban Piers Morgan tekintélyes brit újságíró Trumpról azt mondta:
A média gyűlöli, Hollywood gyűlöli, de minden hisztérikus támadás ellene csak tovább erősíti őt
– fogalmazott Morgan.
Az elnök agresszív kampányt folytatott, elsősorban a saját tábora megerősítésére összpontosított, ami nagyon sokat számíthat. Ugyanakkor az elnök agresszív kampányolása az ellentábort is mozgósítja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.