<p>Kezdetleges munkakörülményekre és eszközhiányra panaszkodnak a mentőalakulatok és az orvosok a vasárnapi törökországi földrengés helyszínén - írta a Hürriyet című török napilap hírportálja hétfőn.</p>
Akadozik a mentés a földrengés sújtotta Törökországban
"Nem tudunk elég gyorsan eljutni a túlélőkhöz" - panaszolta egy, a mentésben résztvevő férfi. Reggel még hallottuk a romok alá szorultak sikolyát, de mire elértünk hozzájuk, dél lett, és már csak a tetemeket sikerült kiszedni - mondta el.
Ercisben mindössze egy olyan eszköz van, amelynek segítségével lokalizálni lehet a törmelék alatt rekedteket.
A Vörös Félhold segélyszervezet sátrakat állított fel az otthonukat elhagyni kényszerülőknek, a csendőrség pedig ételt osztott a túlélőknek.
Egy mobilszolgáltató hordozható GSM-állomást állított fel a területen, hogy mindenhol biztosítsa a lefedettséget. Volt olyan túlélő, aki telefonon jelezte a mentőalakulatoknak, hogy hol rekedt.
Mehmet Simsek pénzügyminiszter bejelentette, hogy a katasztrófa sújtotta övezet segítésére Van tartományban egy évvel elhalasztják az adóbegyűjtést.
A földrengés helyszínére Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök is ellátogatott.
Recep Akdag egészségügyi miniszter szerint Van tartományban minden a legnagyobb rendben, a kórházak és az egészségügyi személyzet képes megbirkózni a válsághelyzettel, és nincs szükság rá, hogy a földrengés sérültjeit más tartományok klinikáira szállítsák. Ezzel szemben a helyi orvosok még több segítséget kérnek, és azt állítják, hogy a kórházakban komoly károk keletkeztek, a fejsérülést szenvedett túlélőket pedig eszközhiány miatt más egészségügyi intézményekbe kell szállítani.
A vasárnapi 7,2-es erősségű földrengés által leginkább érintett területeken, az egymilliós Vanban, illetve a százezres Ercisben összesen 970 épület omlott össze. Hétfő délután az al-Dzsazíra katari televízió hírportálja szerint csaknem 300-ra tehető a halottak száma, és több mint 1300-ra a sérülteké. A Kandilli földrengéskutató intézet becslései szerint 500-1000 ember lelhette halálát a romok alatt. A vasárnapi földmozgást Örményországban és Iránban is érezték, hétfőn pedig több utórengés volt a térségben.
A fölrengések viszonylag gyakoriak a nagyobb földtani törésvonalak találkozásánál fekvő Törökországban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.