<p>Európába induló jártainak felét, a tengerentúlra közlekedőknek pedig negyven százalékát törölte pénteken az Air France-KLM légitársaság a nyugdíjkorhatár emelése ellen tiltakozó pilóták négynapos sztrájkja miatt. A légitársaság vezetősége szerint pénteken a pilóták negyven százaléka nem vette fel a munkát, legjelentősebb szakszerveztük, az SNLP szerint viszont nyolcvan százalékuk sztrájkol.</p>
Air France-pilótasztrájk - törölték a járatok felét
Jocelyn Smykowski szakszervezeti vezető üdvözölte, hogy a megmozdulást a pilóták többsége támogatja. Az SNLP szerint a hétvégén még kevesebb járat fog közlekedni.
„Az Air France pénteken a nem sztrájkoló pilótákkal tudta biztosítani a félüzemet, de ez nem tarthat sokáig, mert a nem sztrájkolók készlete ki fog merülni” – fogalmazott a szakszervezet szóvivője. Az Air France előrejelzéseinek megfelelően óriási fennakadások vannak a párizsi repülőtereken. Az utasok egy része arra panaszkodik, hogy járatát az utolsó pillanatban törölték, annak ellenére, hogy a légitársaság előző este 8 órakor közzétette másnapi menetrendjét. A pilóták egy része ugyanis nem jelentette be előre, hogy részt vesz-e a sztrájkban. Az Air France egyik szóvivője szerint viszont nincs fejetlenség, az utasokat időben értesítik a változásokról, egy részüket pedig a partner légitársaságok járataira irányítják át. Az Air France-KLM légitársaság belföldi és külföldi járatainak egy részét csütörtök éjfél és hétfő éjfél között törli, miután a nyugdíjkorhatáruk 60-ról 65 évre történő emelése miatt a francia pilóták négynapos sztrájkot hirdettek.
Az Air France Párizsból naponta átlagosan 760 járatot indít közepes távolságra, azaz Európába, és 73-at nagy távolságra, vagyis a tengerentúlra. A sztrájk a partner légitársaságokkal, így a Malévval indított közös járatokat is érinti. A francia légitársaság a Malévvel helymegosztásban naponta három járatot közlekedtet Budapestre, az utolsó másnap indul vissza Párizsba.
A Budapest Airport kéri az utasokat, hogy indulás előtt a légitársaság honlapján tájékozódjanak a járatok indulásáról és érkezéséről. Az Air France-KLM a Franciaországon kívülről érdeklődőknek ingyenes telefonszámon ad tájékoztatást.
A pilóták legfőbb szakszervezete, az SNPL az ellen a törvénymódosítás ellen tiltakozik, amelyet november 1-én fogadott el a nemzetgyűlés, és amellyel 2010. január 1-től a légi irányításban dolgozók jelenleg 60 éves nyugdíjkorhatára 65 évre emelkedik. A pilóták azt kérik a parlament felső házától, a szenátustól, amely a napokban vitatja meg a társadalombiztosítási költségvetés tervezetét, hogy vonja vissza a módosítást a törvény szövegéből. A nyugdíjkorhatár emelése véleményük szerint komoly biztonsági problémákat okozhat, és súlyos hatással lehet a foglalkoztatottságra is.
Jean-Cyril Spinetta, az Air France-KLM elnöke szerint a jelenlegi válságos helyzetben a pilótasztrájk „felesleges és veszélyes”, s az a légitársaságnak 100 millió euróba fog kerülni. Arra emlékeztetett, hogy a hivatalos nyugdíjkorhatár továbbra is a 60 év marad. A 65 éves korban történő nyugdíjazás ezentúl önkéntes alapon, annak, aki szeretné, lehetővé válik, de nem lesz kötelező a pilóták számára. A kormány szerint a pilóták 15-20 százaléka szeretne 60. életéve betöltése után is dolgozni.
A pilóták a tervek szerint hétfő éjfélig sztrájkolnak, de a fennakadások várhatóan ennél tovább tartanak majd, ugyanis az úgynevezett kereskedelmi személyzet (földi kiszolgáló személyzet és a légikísérők) is kifogásolják, hogy a jelenleg 55 éves nyugdíjkorhatárukat a képviselők 65 évre kívánják emelni. Szakszervezeteik kilátásba helyezték, hogy jövő hét elején csatlakoznak a pilótasztrájkhoz, bár hivatalosan december 5. és 9. között hirdettek sztrájkot. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.