<p>A Grúzia javára rendezett szerdai brüsszeli adományozó értekezleten erős hangsúlyt kapott az az elvárás, hogy legyen átlátható a támogatási összegek felhasználása - közölték az MTI-vel a zárt ajtók mögött zajló konferencián jelen lévő, névtelenséget kérő források.</p>
Adományozó konferencia Grúzia javára
Nemzetközi pénzügyi intézmények szakértői szerint Grúziának mintegy 2,4 milliárd euróra lenne szüksége ahhoz, hogy felszámolják az Oroszországgal vívott augusztusi háborúban elszenvedett károkat.
Az Európai Bizottság előzetesen 500 millió eurót helyezett kilátásba, de az egyes EU-államok a szerdai értekezleten további felajánlásokat tettek. Az Egyesült Államok legalább egymilliárd dollárt ígért korábban Grúziának.
A szerdai új felajánlások közt eddig Japáné volt a legnagyvonalúbb: a távol-keleti szigetország 200 millió dollárra tett ígéretet.
José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke azt mondta az értekezletnek a sajtó számára nyilvános megkezdésekor, hogy Grúzia megsegítése "erkölcsi kötelesség". Bernard Kouchner, az EU soros elnökségét ellátó Franciaország külügyminisztere úgy fogalmazott: a nemzetközi közösségnek meg kell mutatnia, hogy Grúzia mögött áll.
Az adományozó értekezletre mintegy hetven országot hívtak meg - Oroszország nincs köztük.
A konferencia előtt a Transparency International nevű nemzetközi szervezet aggályokat fogalmazott meg a "zárt ajtók mögött nyújtott támogatásokat" illetően, mondván, a grúz parlamenttel és a civil társadalommal nem konzultáltak előzetesen az indokolt támogatási igényekről, az adományozó országok adófizetői pedig nem tudják, mire fordítják a pénzüket.
Nyílt levelet juttattak el az adományozó értekezlet résztvevőihez grúz ellenzékiek. A levél aláírói közt a legismertebb személyiség Nino Budzsanadze, a grúz törvényhozás egykori elnöke.
A grúz ellenzékiek a levélben egyfelől megbocsáthatatlannak nevezték az orosz inváziót, ám felhívták a figyelmet arra, hogy az orosz katonai fellépést a dél-oszét főváros, Chinvali elleni katonai akcióval a grúz hatóságok provokálták ki. A levél aláírói szerint a Grúziának most nagylelkű adományokat nyújtó nemzetközi közösségnek gondoskodnia kell arról is, hogy a támogatás az otthonukból elűzöttek életkörülményeinek javítását, a társadalmi-gazdasági károk helyrehozását, és "ne a rezsim megerősítését" szolgálja. A pénzeket - írták - a legközvetlenebb módon a támogatások tényleges címzettjeinek, a legteljesebb átláthatóság mellett kell szétosztani. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.