<p>Köztársasági elnökké választotta szerdán Áder Jánost az Országgyűlés. A fideszes politikus, aki egyedüli jelölt volt a tisztségre, 262 támogató szavazatot kapott a titkos voksoláson. Beszédében azt mondta, a magyar érdekek és értékek szószólója lesz. A rendszerváltás utáni ötödik államfő május 10-én lép hivatalba.</p>
Áder a magyar érdekek és értékek szószólója akar lenni
Az államfőválasztás előtt Lezsák Sándor, a házelnöki jogköröket gyakorló alelnök ismertette Áder János életrajzát a parlamentben. Úgy fogalmazott, rendszerváltó politikusként méltó arra, hogy a huszonkét éve szabad Magyarország köztársasági elnöke legyen.
"Olyan ember áll Önök előtt, aki megtapasztalta a kemény kétkezi munka szigorú világát, aki ismeri, mit jelentenek a saját erőből való boldogulás küzdelmei, aki jól ismeri a jogtudomány összetettségét, és aki a politikai élet útvesztőiben is mindig az egyenes utat követte" - mondta Lezsák Sándor, aki köszöntötte Áder János államfőjelöltet és családtagjait, Kövér Lászlót, a köztársasági elnöki jogköröket gyakorló házelnököt, Orbán Viktor miniszterelnököt, Sólyom László volt köztársasági elnököt, Mádl Dalmát, Mádl Ferenc néhai államfő özvegyét, Paczolay Pétert, a Alkotmánybíróság elnökét, Darák Pétert, a Kúria elnökét, valamint a hivatalban lévő és korábbi közjogi tisztségviselőket, az egyházak képviselőit, a kisebbségi önkormányzatok vezetőit, az Európai Parlament magyar képviselőit, a diplomáciai testületek és a magyar nemzeti közösségek képviselőit.
Az ezt követő titkos szavazáson 307 képviselő vette fel a szavazólapot. A 302 érvényes voks közül Áder János 262-t kapott, negyvenen nemmel szavaztak. Így a politikus, aki volt a Fidesz ügyvezető alelnöke, 1998 és 2002 között az Országgyűlés elnöke, majd egy cikluson át a Fidesz parlamenti frakcióvezetője, 2009 óta pedig európai parlamenti képviselőként dolgozik, már az első fordulóban megkapta a megválasztásához szükséges támogatást, az összes képviselő több mint kétharmadáét.
Az ellenzéki pártok közül a Jobbik vett részt a szavazásban, a párt korábban azt közölte, hogy képviselői nemmel voksolnak. Az MSZP-frakció tagjai és a Demokratikus Koalícióhoz tartozó függetlenek távolmaradtak az üléstől, míg az LMP-sek nem szavaztak, de a nap folyamán jelen voltak az ülésteremben.
A megválasztásáról szóló házelnöki bejelentés után Áder János letette államfői esküjét és aláírta az esküokmányt, majd fogadta Orbán Viktor miniszterelnök, Kövér László házelnök, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és a jelenlévő négy frakcióvezető gratulációját.
Az új államfő beszédében azt ígérte, a magyar érdekek és a magyar értékek szószólója lesz. Elődeit méltatta, leszögezte: a rá ruházott jogokat és kötelezettségeket maradéktalanul érvényesíti.
Köszönetet mondott támogatóinak és bírálóinak egyaránt. Mint mondta, ez így együtt fejezi ki mindazt, amit a demokrácia és a nemzet egysége jelent. A demokrácia igazsága mindig vitákban születik meg, amelyek lehetnek élesek, kemények, de sohasem hiányozhat belőlük egymás tisztelete. Ezért meggyőződése - folytatta -, hogy a magyarok elsősorban azzal bizonyíthatják életrevalóságukat, ha mindig képesek lesznek, "a tisztelet hangjánál maradva" megbeszélni közös dolgaikat.
Áder János arról is beszélt, hogy Magyarország népe sikerre született. Ám az új államfő szerint ahhoz, hogy valóban siker koronázhassa a törekvéseinket, "néhány dolgot el kell még rendeznünk magunk között, amelyeket eddig elmulasztottunk". József Attilát idézve úgy fogalmazott, "a múltat be kell vallani". "Végre nekünk is helyre kell tennünk tévedéseinket, tanulnunk kell kudarcainkból" - hangsúlyozta.
Arra is kitért, hogy bár a népakarat mindig rész szerint osztja ki a kormány- és az ellenzéki pártok súlyát, minden parlamenti pártot egyetemlegesen terhel az ország sorsáért, jó híréért, hiteléért viselt felelősség.
Az új alaptörvényt méltatva úgy vélekedett: a dokumentum szilárd és legitim fundamentuma a közös értékeknek, az egyetemes emberi értékekre és nemzeti hagyományokra épül.
Beszédét Kölcsey Ferenc szavaival zárta: "A haza minden előtt".
A kormánypárti képviselők vastapsa után Áder János a páholyba ment, ahol mások mellett elődje, Schmitt Pál, illetve Boross Péter és Medgyessy Péter korábbi miniszterelnök, valamint Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnökének gratulációját fogadta.
Az ülés végén a képviselők elénekelték a Szózatot és a Székely himnuszt.
Az államfő megválasztása a parlament Vadásztermében, Lezsák Sándor adott fogadást az új köztársasági elnök tiszteletére, ahol a diplomáciai testületek, az egyházak, a határon túli és a hazai kisebbségek képviselői, és Áder János személyes meghívottai vettek részt.
Áder János - akinek államfővé választása után hatvan napja van arra, hogy megszüntesse az összeférhetetlenséget, és lemondjon európai parlamenti mandátumáról - május 10-én lép hivatalába. Göncz Árpád, Mádl Ferenc, Sólyom László és Schmitt Pál után ő lesz az ötödik köztársasági elnök a rendszerváltás után.
A parlament azután választott új államfőt, hogy Schmitt Pál egy hónappal ezelőtt, miután a Semmelweis Egyetem szenátusa megfosztotta doktori címétől, lemondott hivataláról. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a kormánypárti frakciószövetség április 16-i ülésén jelölte Áder Jánost a posztra.
Schmitt Pál a Parlamentben újságíróknak szerdán azt mondta: nagyon jó választásnak, a politikában rendkívül jártas embernek tartja Áder Jánost, akinek legitimitása százszázalékos, és aki maradéktalanul alkalmas a nemzet egységének megtestesítésére, a demokrácia védelmére.
Orbán Viktor miniszterelnök is azt hangsúlyozta, hogy a parlament a legjobb döntést hozta Áder János megválasztásával. "Mi jól ismerjük az új köztársasági elnököt, tiszteljük, nagyra tartjuk, egy horgonyember" - fogalmazott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.