A Wikileaks alapítója egy éve menekült Ecuador londoni nagykövetségére

London |

<p>Julian Assange 2012. június 19-én kért és kapott menedéket Ecuador londoni nagykövetségén. A Wikileaks alapítója egy évvel később úgy véli, hogy továbbra is üldözi az Egyesült Államok bosszúja.</p>

"Csak annyit kérek, bánjanak velem úgy, mint egy normális emberrel, ahelyett, hogy politikai megfontolások vetnének árnyékot a bírósági döntésekre" – mondta a 41 éves ausztrál férfi öt hírügynökségnek, közöttük a francia AFP-nek adott interjújában.     A kiszivárogtató portál alapítóját 2010. december 7-én vették őrizetbe Londonban egy Svédországban kiadott letartóztatási parancs alapján, ahol kétrendbeli nemi erőszakkal vádolják. Assange tagadja a vádakat.     Ma is attól tart, hogy kiadják az Egyesült Államoknak, ahol a több százezer diplomáciai és katonai irat közzététele miatt bíróság elé állítanák.    A "geopolitikai zsákutcát", amelybe került, Assange az Egyesült Államok "bosszúvágyával", az "amerikai jogállam összeomlásával" és Nagy-Britannia kisiklásával magyarázza, "amely nem akar nemet mondani Washingtonnak".     Ricardo Patino ecuadori külügyminiszter, aki az évforduló alkalmából meglátogatta, azt állítja, hogy védence elmondása szerint még legalább öt évig képes kitartani, ha nem kap menlevelet.     Brit kollégájával, William Hague-gel folytatott hét elejei tárgyalásán Patino reményét fejezte ki, hogy Assange "nem a nagykövetségen fog megöregedni és meghalni".    "Ez olyan ügy, amelyben az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország büszkesége forog kockán. Voltak más hasonló esetek is, amikor politikai menekültek tucatnyi éven át nagykövetségeken rekedtek" – mondta Assange.     Mindszenty József bíboros, hercegprímás 1956-tól 1971-ig élt az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén.     Assange még akkor sem távozhatna, ha – bár ennek kicsi a valószínűsége – Svédországban ejtenék ellene a vádakat, és Nagy-Britanniától menlevelet kapna. "Ha kilépek ezen a kapun, őrizetbe vesznek. Amerikai ügyvédeim szerint már döntés született egy titkos vádemelésről, amelyet az illetékes bíróság jóváhagyott" – mondta.    Patino szerint Assange "igazságtalanság áldozata", de nem próbálják meg "egy diplomáciai autó csomagtartójában vagy a föld alatt kicsempészni". Az ausztrál férfi a főbejáraton, szabadon fog Ecuadorba távozni.     Assange számításai szerint az "ostrom" minden további napja 11 ezer fontjába kerül a brit adófizetőknek. Nyilatkozatában üdvözölte, hogy más "hősök" vették át tőle a stafétabotot, mint az amerikai megfigyelési botrányt kirobbantó Edward Snowden.      A nagykövetség épületében Assange spártai körülmények között él, bár kis szobájában szőnyeg és szolárium lámpa is van. Harcát zenével folytatja: a Puerto Ricó-i Calle 13 együttessel dolgozik együtt egy dalon az internet hatásáról és a tájékoztatásnak a média által történő manipulálásáról. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?