<p>A világ vezető politikusai és nemzetközi emberjogi szervezetek üdvözölték szombaton a mianmari katonai kormányzat döntését Aung Szan Szú Kji szabadlábra helyezéséről, de egyúttal követelték a többi mianmari politikai fogoly elengedését.</p>
A világ vezetői üdvözlik Aung Szan Szú Kji szabadon engedését
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár rámutatott: a demokrácia és a nemzeti megbékélés megköveteli, hogy minden mianmari polgárnak joga legyen részt venni az ország belpolitikai életében. A dél-koreai politikus azt reméli, hogy a junta többé nem korlátozza a Nobel-békedíjas Szú Kji mozgásszabadságát, és a többi politikai fogoly elengedésével megszilárdítja gesztusát.
Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa olyan pozitív jelzésként értékelte a történteket, amelyek azt mutatják, hogy a ranguni vezetés kész előrelépni és szembenézni a nemzeti megbékélés szükségességével és a demokratikus átmenet jelentette kihívással. A főbiztos ugyanakkor sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy Aung Szan Szú Kjit nem a november 7-i parlamenti választások előtt helyezték szabadlábra, noha a világszervezet főtitkára ezt kérte.
Barack Obama amerikai elnök kiemelte, mianmari rezsimnek messze nem sikerült elszigetelni és hallgatásra kárhoztatni Aung Szan Szú Kjit, aki folytatta "bátor küzdelmét a demokráciáért és a változáskért. "Ő az én hősnőm, az ihlet forrása mindazoknak, akik az emberi jogok helyzetének javításáért dolgoznak Burmában és szerte a világon" - mondta, hozzátéve az Egyesült Államok reményei szerint egy napon minden mianmari megszabadul a félelemtől és az üldözéstől.
David Cameron brit miniszterelnök szerint a demokráciáért folytatott küzdelem jelképét, Aung Szan Szú Kjit már rég szabadon kellett volna engedni. Házi őrizetben tartása az igazságszolgáltatás megcsúfolása volt, amely kizárólag a mianmari ellenzék elhallgattatását célozta - mondta Cameron. Külügyminisztere, William Hague felszólította Rangunt, hogy engedje ki a börtönből a több mint 2200 politikai elítéltet, és kezdjen érdemi párbeszédet Szú Kijvel, csakúgy mint az ellenzékkel és az etnikai csoportokkal.
Angela Merkel német kancellára örömét és megkönnyebbülését fejezte ki a hír hallatán. "Aung Szan Szú Kji az emberi jogokért világszerte folytatott küzdelem jelképes alakja. Pacifizmusa és meg nem alkuvása mintaképpé tette" - mondta a kacellár.
Maehara Szeidzsi japán külügyminiszter előrelépésről beszélt. Tokió azt reméli, hogy a mianmari kormány "a jövőben további pozitív intézkedéseket tesz az emberi jogok helyzetének javítása, a demokrácia és a nemzeti megbékélés megteremtése érdekében.
A Human Righs Watch (HRW) nemzetközi emberjogi szervezet viszont "cinikus fortélyként" bélyegezte meg a junta döntését, amelynek szerinte az a célja, hogy elvonja a figyelmet az illegitim választásoktól. Ha ranguni kormány valóban növelni akarja a politikai mozgásteret a választások után, szabadon kell engednie minden politikai foglyot - jelentette ki Elaine Pearson, a HRW Ázsiáért felelős vezetője.
Az Amnesty International egy igazságtalan büntetés lezárásának tekinti a döntést. "Aung Szan Szú Kji szavadon engedése csak egy PR-fogás, semmi köze a valódi reformokhoz" - hangsúlyozta Zoya Phan, a nemzetközi emberjogi szervezet koordinátora, hozzátéve, hogy a cél nem volt más, mint "kedvező fényben feltüntetni a diktatúrát a novemberi 7-i választásokon elkövetett nyilvánvaló csalások után".
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.