A tunéziai "forradalom" figyelmeztetés az arab államoknak (összefoglalóval)

Kairó |

<p>Zin el-Abidin ben Ali tunéziai elnök bukása, s főként az, hogy mindezt a tömegek nyomása váltotta ki, figyelmeztetésül szolgál az arab világ többi, tekintélyelvű rendszere számára is, hiszen a lakosság sokfelé a tunéziaiakhoz hasonló problémáktól szenved - vélik szakértők.</p>

Az arab világban az "utca hangját" az a vicc mutatja a legjobban, amely a hétvégén Kairóban terjedt: eszerint ben Ali repülőgépe megérkezett az egyiptomi üdülőhelyre, Sarm es-Sejkbe, ahol Hoszni Mubarak elnök is gyakran megfordul, de nem azért, hogy ott maradjon, hanem hogy még több utast vegyen fel...
"A tunéziai +jázminos forradalom+ az első olyan népi felkelés, amelynek sikerül megbuktatnia egy államfőt egy arab országban. Ez a térségben másutt is hasonló törekvések forrásává válhat" - véli az amerikai Carnegie alapítvány közel-keleti központjának elemzője, Amr Hamzavi.
Szerinte azok az összetevők, amelyek Tunéziában hatottak, másutt is jelen vannak Marokkótól Algériáig, Egyiptomtól Jordániáig, legyen szó akár a munkanélküliségről, a rendőri elnyomásról vagy a demokrácia megsértéséről. Emellett a tunéziai példa azt mutatja, hogy a változás elindulhat magából az arab társadalomból is. "Nincs szükség iraki típusú megszállásra. Ez óriási lecke az egyeduralmi jellegű rendszerek számára" - tette hozzá.
Már péntek este több tucat egyiptomi csatlakozott Kairóban azokhoz a tunéziaiakhoz, akik nagykövetségük előtt a 23 évig kormányzó ben Ali távozását ünnepelték. "Halljátok meg a tunéziaiakat, s most ti következtek, egyiptomiak" - kiabálták a résztvevők.
"A Közel-Keleten a politika könnyedén átsugárzik egyik országból a másikba, köszönhetően a közös kultúrának, no meg a határok átjárhatóságának" - mondta Bilal Saab, a marylandi egyetem kutatója.
A Tunéziával szomszédos Algériában januárban az alapvető élelmiszerek árának emelkedése miatt szintén halálos áldozatokat követelő zavargások voltak. Jordániában pedig több városban ezrek tüntettek pénteken a munkanélküliség és az infláció miatt, egyben a kormány bukását követelve.
Ám még ha a Tunéziából érkezett "üzenetet" meg is hallották az arab világ többi részén, nehéz felbecsülni, hogy rövid távon milyen hatása lesz mindennek a térségben. A kairói Al-Ahram Intézet szakértője, Amr as-Sobaki szerint nem szabad alábecsülni az arab tekintélyuralmi rendszerek adaptációs képességét. Tunézia szerinte olyan ország volt, ahol a helyi kormányzat nem hagyott semmilyen mozgásszabadságot a civil szférának, illetve az ellenzéknek, míg Egyiptomban azért vannak "kisebb szelepek", amelyek késleltethetnek egy társadalmi robbanást.
Emellett számos olyan állam (például Egyiptom és Irak), amelyet mély politikai árkok szelnek át, komoly biztonsági erőket tart fenn: márpedig ez utóbbiak a status quo megőrzésében érdekeltek, s nem mutatják jelét, hogy csatlakoznának az ellenzékhez.

Mi történt eddig az afrikai országban?
A testület szombati döntésével megfosztotta hatalmától az eddigi államfőt, Zin el-Abidin ben Alit, aki előző nap elmenekült az országból, és jelenleg Szaúd-Arábiában tartózkodik. Egyben bejelentette, hogy az ország ideiglenes államfője Fued M'Bazaa, a képviselőház elnöke. A testület Mohamed Gannusi miniszterelnök kérésére az alkotmány 57. cikke alapján hozta meg döntését.
A miniszterelnököt pénteken, az alkotmány 56. cikke alapján nevezték ki ideiglenes államfővé, miután a megbuktatott addigi elnök elmenekült az országból. Ez az intézkedés azonban nyitva hagyta az ajtót Zin el-Abidin ben Ali hatalomba való visszatérése előtt, ami ellen egyként tiltakoztak jogászok, egy ellenzéki párt és a tüntetők.
Az alkotmánybíróság közölte azt is, hogy az alkotmány értelmében új elnökválasztásra van szükség, amelyet 60 napon belül meg kell rendezni.
Fued M'Bazaa szombaton már le is tette államfői esküjét, s utána közölte: arra kérte a miniszterelnököt, hogy nemzeti egységkormányt alakítson. Hozzátette: az ország összes politikai erejével, ideértve az ellenzéket is, konzultációkat folytatnak. Egy ellenzéki vezető pedig máris bejelentette: a kormányfő elfogadta az ellenzéki pártok javaslatát egy koalíciós kabinet létrehozására, s vasárnap folytatják a megbeszéléseket. 
A megbuktatott elnök időközben családjával együtt a szaúd-arábiai Dzsiddából az onnan 500 kilométerre délre fekvő kisvárosba, Abhába távozott - közölte egy forrás a szaúdi uralkodói család környezetéből. Szavai szerint a szaúdi hatóságok azért döntöttek a volt tunéziai elnök áthelyezéséről, hogy elejét vegyék az esetleges nyugtalanságnak a Dzsiddában élő tunéziai állampolgárok körében.
Az Arab Liga szombaton arra szólította fel a tunéziai politikai erőket és más csoportokat, hogy tartsák fenn a társadalmi békét, és vezessék ki az országot a jelenlegi válságból. A kairói székhelyű pánarab szervezet közleménye az egyik első nyilatkozat volt arab részről a tunéziai fejlemények nyomán. Az Arab Liga arra szólította fel "az összes politikai erőt, a tunéziai társadalom képviselőit és a tisztségviselőket, fogjanak össze annak érdekében, hogy megőrizzék a tunéziai nép vívmányait, és megvalósítsák a nemzeti békét".
Barack Obama amerikai elnök a nyugalom megőrzésére és az erőszakos akciók elkerülésére hívta fel az összes érintett felet. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a tunéziai válság demokratikus rendezését sürgette, s egyben felszólított a szólás- és sajtószabadság teljes tiszteletben tartására. Angela Merkel német kancellár pedig egy "igazi demokrácia" létrehozásának fontosságát hangsúlyozta, s eközben szintén kiállt a sajtó- és gyülekezési szabadság garantálása, az emberi jogok tiszteletben tartása mellett.
Elemzők szerint Ben Ali megbuktatása hullámokat fog kavarni az egész arab világban, ahol az országok többségét hosszú évek óta uralmon lévő uralkodók vagy tekintélyelvű vezetők irányítják. A Tunéziában 23 évig hatalmon lévő elnök az első arab vezető, aki az utca nyomására volt kénytelen távozni tisztségéből.
A megbuktatott tunéziai elnök szombaton telefonbeszélgetést folytatott Moammer el-Kadhafi líbiai elnökkel - közölte a Jana líbiai hírügynökség anélkül, hogy részletekbe bocsátkozott volna. A hírügynökség azt is jelentette, hogy Kadhafi szombaton üzenetet fog intézni "a baráti tunéziai néphez".
A tunéziai miniszterelnök szombaton "elfogadhatatlannak" nevezte a fosztogatásokat, és figyelmeztetett, hogy a hatóságok mindent megtesznek a rend helyreállítására az észak-afrikai országban.
A rendőrség szombat reggel megkezdte Tunisz központjának elszigetelését, lezárva a központi Burgiba sugárútra - a pénteki nagy tüntetés színhelyére - vezető útvonalakat. Drótakadályokat állítottak fel, megakadályozva, hogy az autók és gyalogosok a sugárútra jussanak. A főváros utcáin katonák százai láthatók, akik vigyáznak a rendre, miközben a miniszterelnök az ellenzéki pártokkal koalíciós kormány létrehozásáról tárgyal. A levegőben katonai helikopterek köröznek. Az üzletek és kávéházak zárva tartanak.
Szombatra virradóra a városban folytatódott a fosztogatás, kirabolták, és részben felgyújtották a Géant és a Carrefour bevásárlóközpontokat. Az erőszakért a lakosság egyrészt a csaknem egy hónapja tartó zavargások során a börtönökből kiszabadult köztörvényes bűnözőket teszi felelőssé, másrészt a rendőrséget, amely szerinte a megbuktatott államfő pártján áll.
Az éjszakai kijárási tilalom végeztével láthatóvá váltak a tunéziai fővárosban szombatra virradóra lezajlott vandál pusztítás nyomai. Teljesen leégett a tuniszi főpályaudvar, helyén csak füstölgő romok maradtak. Kifosztottak számos üzletet, kávéházakat és nagy kereskedelmi központokat,  gazdag állampolgárok házait. A rendőrség igyekszik véget vetni a fosztogatásnak, de a jelek szerint ehhez nincs elég ereje. A tunéziai televízió az éjszaka folyamán közzétette az állampolgárok segélykéréseit, akik védelemért esedeztek a házaikat ostromló fosztogató bandák ellen.
A tunéziai polgári repülésügyi hatóság szombaton közleményben jelentette be, hogy újra megnyitották az ország összes repülőterét, amelyeket pénteken zártak be. Ezzel lehetővé vált az országban tartózkodó külföldi turisták ezreinek kimenekítése. A turisták többségét németek, britek és írek alkotják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?