A tehetetlenség csúcsa volt

ÖSSZEFOGLALÓA Fehér Ház segítséget is ígért Grúzia újjáépítéséhez, és arra buzdította az EU-t, minél előbb küldjön a térségbe megfigyelőket a tűzszüneti megállapodás betartása érdekében.

ÖSSZEFOGLALÓ

A Fehér Ház segítséget is ígért Grúzia újjáépítéséhez, és arra buzdította az EU-t, minél előbb küldjön a térségbe megfigyelőket a tűzszüneti megállapodás betartása érdekében. Az EU a grúziai orosz csapatkivonáshoz kötötte az Oroszországgal a nyár elején kezdett új partnerségi tárgyalások folytatását. Nicolas Sarkozy francia államfő pedig jelezte, a későbbiekben további uniós döntések is születhetnek, ha azt a helyzet szükségessé teszi. Egyes tagországok azt szerették volna, ha az unió már hétfőn komolyabb büntetőintézkedéseket hoz Moszkva ellen, de az Európai Tanács nem vetett ki szankciókat Oroszországra.

A tegnapi orosz külügyi közlemény sajnálkozását fejezte ki az új partnerségi szerződésről folyó tárgyalások felfüggesztése miatt, ugyanakkor méltatta az uniós tagországok többségének „felelős hozzáállását”. Moszkva szerint az együttműködés kölcsönösen előnyös, és ennek szintje olyan nagy, hogy értelmetlen dolog lenne mindezt veszélybe sodorni. Moszkva a maga részéről kész a párbeszéd folytatására minden témában. Oroszország arra számít, hogy a francia elnök szeptember 8-ra beütemezett moszkvai látogatásán részletesen áttekintik a béketerv gyakorlati megvalósításával kapcsolatos kérdéseket.

Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök szerint a józan ész győzedelmeskedett az Európai Tanács ülésén, az érzelemtől fűtött heves javaslatok dacára sem fogadtak el szélsőséges következtetéseket és indítványokat az állam- és kormányfők. Putyin értetlenségének adott hangot amiatt, hogy a rendkívüli EU-csúcstalálkozóról kiadott közleményben szót sem ejtettek „a grúz agresszió áldozatairól”. Közölte azt is, hogy Oroszország „nyugodtan és hisztéria nélkül reagálni fog a NATO-hajók fekete-tengeri jelenlétére”.

Az Európai Parlament hétfői, a késő esti órákba nyúló vitájában Duka Zólyomi Árpád, az EP dél-kaukázusi delegációjának alelnöke nagyon fontosnak nevezte a nemzetközi közösség összefogását. „Az orosz külpolitika most egy pillanatra megtorpant és zsákutcába szorult – ezt a pillanatot kell kihasználni. Az EU-nak semleges nemzetközi békefenntartók kiküldését kell szorgalmaznia, fölváltva a most már hitelét és jogosultságát vesztett békeerőket. Felül kellene vizsgálni az oroszokkal szembeni vízumkönnyítési határozatunkat, egyúttal, könnyíteni kellene a vízumkényszert Grúziával szemben” – hangsúlyozta.

Az európai lapok többsége elég szkeptikusan írt a hétfői csúcsról, szinte általánosítható a madridi El Mundo véleménye: az ott elfogadott határozatok homályosak és olyanok, amilyenre számítani lehetett; nem valószínű, hogy Moszkva ezek nyomán változtatni fog a kaukázusi konfliktusban mutatott magatartásán. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?