Caj Jing-ven tajvani elnök Közép-Amerikába tartva, átutazóban megáll az Egyesült Államokban – erősítették meg csütörtökön Tajvanban, egyúttal visszautasították Kína tiltakozását amiatt, hogy Caj várhatóan találkozni fog az amerikai képviselőház elnökével, Kevin McCarthyval.
A tajvani elnök átutazóban megáll az Egyesült Államokban
„Kínának nincs joga ujjal mutogatni más országokkal fenntartott kapcsolatainkra és lépéseinkre” – közölte Douglas Hsu, a tajvani külügyminisztérium észak-amerikai ügyekkel foglalkozó osztályának vezetője a South China Morning Post című hongkongi lap szerint.
Caj Jing-ven Tajvan közép-amerikai szövetségeseinél, Guatemalában és Belize-ben teendő látogatása során a tervek szerint átutazik New Yorkon és Los Angelesen. Tajvani és washingtoni jelentésekben arról számoltak be, hogy Kaliforniában találkozni fog Kevin McCarthyval, amit Pekingben már a kínai szuverenitás megsértéseként értékeltek, és emiatt súlyos aggodalmukat fejezték ki.
McCarthy a hét elején megerősítette, hogy idén Tajvan helyett az Egyesült Államokban találkozik Cajjal, viszont utalt rá, hogy ez nem zárja ki későbbi látogatását a szigeten.
Peking a hírre ingerülten reagált, mondván, hogy az Egyesült Államoknak „nem szabad alábecsülnie a kínai kormány és a nép erős eltökéltségét a nemzeti szuverenitás és a területi integritás védelmére”.
A kínai külügyminiszter a héten a törvényhozás most folyó ülésszakához kapcsolódó sajtóértekezletén kérdésre válaszolva kijelentette: „Tajvan szigete Kína szent területének része. A tajvani kérdés megoldása Kína saját belügye, amelybe egyetlen külföldi országnak sincs joga beleavatkozni.”
A Kínai Népi Felszabaditó Hadsereg példátlan, nagyszabású hadgyakorlatokat tartott Tajvan körül, amikor az amerikai képviselőház korábbi elnöke, Nancy Pelosi a szigetre látogatott 2022 augusztusában.
Tajvannak jelenleg alig több mint egytucatnyi országgal van diplomáciai kapcsolata, többségük latin-amerikai vagy karibi állam, de a Vatikán is közéjük tartozik. A Kínai Népköztársaság (KNK) diplomáciai partnerei az „egy Kína”elv értelmében kizárólag a KNK-t ismerik el, Tajvant pedig hivatalosan a részének tekintik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.