<p>Bosznia-Hercegovina háromtagú államelnöksége elítélte az Aleksandar Vucic szerb miniszterelnököt ért szombati incidenst, és követeli a hatóságoktól, hogy minél hamarabb azonosítsák a rendbontókat, valamint vizsgálják ki, hogy mulasztottak-e a biztonsági szervek; az Európai Unió is vizsgálatot követel.</p>
A szerb miniszterelnököt ért incidens kivizsgálását követelik
Belgrád |
A szerb kormányfőt szombaton a srebrenicai mészárlás huszadik évfordulója alkalmából szervezett megemlékezésen kifütyülték, sértegették, majd műanyag palackokkal, cipőkkel, kövekkel és más tárgyakkal dobálták meg. A boszniai államelnökség köszönetet mondott Vucicnak, aki a megbékélés jegyében látogatott Srebrenicába, hogy fejet hajtson az áldozatok emléke előtt. Közleményük szerint a történtek ellenére továbbra is a bosnyák-szerb megbékélés folytatása, a két ország közötti kapcsolatok fejlesztése, valamint a megrendült bizalom helyreállítása mellett állnak ki. Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszel nevében alapos, mindenre kiterjedő vizsgálatot követelt, és azt hangsúlyozta, hogy az incidens tönkretette a megemlékezés szellemiségét. Camil Durakovic srebrenicai polgármester szerint nem helyiek, és nem is az áldozatok hozzátartozói voltak a dobálózók. Hozzátette, hogy mintegy 60 ezren voltak jelen a megemlékezésen, míg az agresszív zavarkeltők csupán 10-15-en voltak. A szerb miniszterelnök elleni atrocitást a Srebrenicai anyák nevű szervezet is elítélte, mert szerintük ezzel az elkövetők az áldozatokat és a hozzátartozóikat is megsértették. A szerb kormány szinte minden tagja, valamint a szerb pártok vezetőinek többsége is megszólalt az ügyben: egyhangúlag ítélték el a szombaton történteket. Többszörös emberölési kísérletnek nevezte az esetet Nikola Selakovic szerb igazságügyi miniszter, aki szerint a boszniai sajtó napok óta olyan hangulatot keltett, ami a támadó fellépéshez vezethetett. Ivica Dacic szerb külügyminiszter szerint ez nemcsak a szerb kormányfő, hanem egész Szerbia, valamint az ország együttműködési szándéka és békepolitikája elleni támadás volt. Nebojsa Stefanovic belügyminiszter pedig „emberölési kísérletnek”, „merényletkísérletnek” minősítette az esetet. Milorad Dodik, Bosznia-Hercegovina többségében szerbek lakta országrészének, a boszniai Szerb Köztársaságnak az elnöke így fogalmazott: az Aleksandar Vucicot ért incidens rávilágít a boszniai társadalom mély megosztottságára, illetve a srebrenicai mészárlás témakörének átpolitizáltságára. Szombaton a Srebrenica melletti Potocari emlékhelyen több mint 50 ezren vettek részt a húsz évvel ezelőtti mészárlás évfordulója alkalmából szervezett megemlékezésen. Elhangzott, hogy 1995 júliusában nem spontán katonai öldöklés történt Srebrenicában - amikor boszniai szerb katonák több mint nyolcezer muzulmán férfit és fiút hurcoltak el, majd gyilkoltak meg -, hanem egy terv része volt, amelyet a legmagasabb állami szinten találtak ki, népirtás történt, és aki ezt tagadja, az sérti az áldozatokat. Aleksandar Vucic – és a hivatalos Belgrád – álláspontja szerint a katonák valóban szörnyű bűncselekményeket követtek el Srebrenicában, de az nem nevezhető népirtásnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.