Az Európai Unió a lisszaboni reformszerződés elutasítása ellenére sincs válságban - hangoztatta szombaton ismertetett rövid és meglehetősen óvatos nyilatkozatában Angela Merkel német kancellár.
A ratifikációs folyamat továbbvitelét sürgetik Németországban
Berlin |
Merkel - aki az elmúlt év első félévében az unió soros elnökeként óriási szerepet vállalt a szerződés kidolgozásában - elismerte, hogy a dublini elutasítás után nehéz helyzet alakult ki. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy Európa, illetve az EU már korábban is többször került rendkívül nehéz helyzetbe, s mindig megtalálta a megoldást. Előzőleg a német kancellár és a francia elnök közös nyilatkozatban sürgette a ratifikációs folyamat folytatását, emlékeztetve arra, hogy a lisszaboni szerződést korábban már 18 tagállam hagyta jóvá.
Angela Merkel és Nicolas Sarkozy annak a nézetének adott hangot, hogy a szerződésben foglaltak elengedhetetlenek az EU demokratikusabb és hatékonyabb működéséhez.
Ugyanezt hangsúlyozta szombati nyilatkozatában Andreas Schockenhoff, a német kormány külpolitikai koordinátora. A konzervatív politikus szerint az ír elutasítás súlyos csapást jelent ugyan az unió számára, nem lehet azonban megengedni azt, hogy - mint fogalmazott - az EU "a leglassúbbhoz" igazodjon.
Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke ugyancsak egy szombati nyilatkozatban elengedhetetlennek nevezte a reformszerződés életbe léptetését. A német konzervatív politikus a szerződést népszavazáson elutasító Írországot arra szólította fel, hogy a jövő heti európai uniós csúcstalálkozón terjesszen elő javaslatot a kiútra. Pöttering hangsúlyozta annak jelentőségét, hogy az unió reformja - a szerződésben foglaltaknak megfelelően - még a jövő júniusi európai parlamenti választások előtt megvalósuljon.
Az Európai Parlament elnöke - több más német politikushoz hasonlóan - felvetette az unió további bővítésének átmeneti befagyasztását. Szavaiból - csakúgy, mint a többi nyilatkozatból - kitűnt, hogy ez elsősorban Törökországra vonatkozik. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.