A palesztin belharc újabb fejezete

Jeruzsálem/Gáza. Négy napon belül már másodszor esküdött bosszút a Hamász iszlám szélsőséges szervezet. A múlt pénteken Abu Sanabnak, a szervezet második emberének a megölése miatt, tegnap pedig azért, mert vasárnap este az izraeliek további két Hamász-tagot öltek meg egy helikoptertámadás során.

Dzsibril Radzsub eszköz Arafat kezébenReuters-felvéteJeruzsálem/Gáza. Négy napon belül már másodszor esküdött bosszút a Hamász iszlám szélsőséges szervezet. A múlt pénteken Abu Sanabnak, a szervezet második emberének a megölése miatt, tegnap pedig azért, mert vasárnap este az izraeliek további két Hamász-tagot öltek meg egy helikoptertámadás során. (Sanab halála után a Hamász és az Iszlám Dzsihád felmondták a június végén meghirdetett tűzszünetet.) A Hamász-tagokat két másik palesztinnal együtt ölték meg Gázában. Izraeli biztonsági források szerint egyikük, a 24 éves Ahmed Staui a Hamász katonai szárnya, az Ezzedin al-Kasszám Brigádok hadműveleti vezetője volt, és ő tartotta a kapcsolatot a Hamász jordániai egységeivel. Az Ezzedin al-Kasszám Brigádok közleményben tudatták: tagjaik parancsot kaptak Izrael elleni, bármely eszközzel való csapásra, a rakétatámadásoktól a mártírakciókig, vagyis az öngyilkos merényletekig.

Izrael folytatja tisztogató akcióit palesztin szélsőségesek ellen a Gázai övezetben és Ciszjordániában. Vasárnap este magas rangú izraeli katonai vezetők tanácskozásán eldöntötték, hogy folytatják, s ha kell, fokozzák a palesztin radikálisok elleni célzott csapásokat és más katonai akciókat. A tanácskozáson, amelyen részt vett Móse Jaalon vezérkari főnök is, Saúl Mofaz védelmi miniszter úgy vélekedett, hogy a Palesztin Hatóság továbbra sem hajlandó harcolni a terrorizmus ellen, s hogy azok az intézkedések, amelyeket a fegyveres csoportok ellen hoztak, csupán formaságok voltak. Az erőszak fokozódásáért Mofaz ezúttal is Jasszer Arafat palesztin elnökre hárította a felelősséget, aki szerinte titokban támogatja a terrorizmust. A Palesztin Hatóság vasárnap befalaztatta azokat az alagutakat, amelyeken a fegyvercsempészet folyt Egyiptom és a Gázai övezet között. Jaalon tudomásul vette a lépést, de szerinte az „nem érintette a terrorizmus kemény magvát, amely a Gázai övezetben és Szíriában található”.

Dzsibril Radzsub, a ciszjordániai palesztin megelőző biztonsági szolgálat volt vezetője tegnap bejelentette, hogy Jasszer Arafat palesztin elnök kinevezte őt biztonsági tanácsadójává, a nemzetbiztonsági tanács vezetőjévé. Mint mondta, a vezetése alá kerülő nemzetbiztonsági tanács fogja felügyelni és összehangolni a kapcsolatokat a Palesztin Hatóság és a kvartett (az USA, az EU, az ENSZ és Oroszország) között, amely kidolgozta az izraeli–palesztin konfliktus rendezésének legutóbbi tervét. Radzsub politikai szövetségese a palesztin elnöknek. Kinevezése része annak a hatalmi vetélkedésnek, amely Arafat és Mahmúd Abbász palesztin kormányfő között zajlik. E vetekedés egyik legfontosabb tárgya a palesztin biztonsági szolgálatok fölötti ellenőrzés. A miniszterelnök Mohamed Dahlánt nevezte ki a biztonsági ügyek államminiszterévé, s Dahlán mindent megtesz, hogy ellenőrzése alá vonja a biztonsági szolgálatokat.

Az izraeli rendőrség a múlt héten valóságos zsidó terrorista hálózatot göngyölített fel, amelynek tagjai feltehetően a palesztin lázadás kezdete óta hajtottak végre palesztinellenes merényleteket. Kilenc telepest fogtak el a Sin Bét belbiztonsági szolgálat segítségével július óta, azután, hogy tavaly áprilisban négy embert tartóztattak le. Az igazságszolgáltatás által elrendelt hírzárlat vasárnapi feloldása nyomán az vonható le a vádiratokból, hogy valamennyi letartóztatott – egyesek palesztinok merényleteiben vesztették el hozzátartozóikat – palesztinellenes támadásokban való részvétellel, illetve ilyen akciók előkészítésével gyanúsítható. A szóban forgó támadások, jobbára országutakon elkövetett robbantások, legkevesebb kilenc palesztin életét oltották ki. Egy magas rangú izraeli biztonsági illetékes, akit az AFP idézett, az izraeli médiában nyilatkozva úgy vélte, hogy „ha a letartóztatottakkal szemben megfogalmazott gyanúk beigazolódnak, ez lenne a legsúlyosabb zsidó terrorizmusügy a nyolcvanas évek óta”. Annak idején zsidó telepesek illegális hálózata több véres merényletet hajtott végre, és az Egyiptommal kötött békét a jeruzsálemi al-Aksza mecset felrobbantásával tervezte megtorpedózni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?